Za vraždy kresťanov zodpovedný Mubarak?

339

Göttingen/ Káhira, 15.2.2011 (Zenit-Michaela Koller) 014 116 – Proti býv. egyptskému ministrovi vnútra Habibovi el-Adlymu sa vedie vyšetrovanie kvôli podozreniu, že bol zapletený do útoku na koptov v novoročnú noc v Alexandrii. Informovala o tom Spoločnosť pre ohrozené národy (GfbV) s odvolaním sa na arabský vysielač al Arabiya z Dubaja. Správy britských diplomatov a tajných služieb tiež živia pochybnosti o oficiálnej verzii o útokoch. Pri útoku na katedrálu bolo usmrtených 24 koptov a 170 osôb bolo zranených.

Svedkovia krvavého útoku vyjadrili údiv, že napriek hrozbám násilia tesne pred útokom na kostol s 2000 veriacimi boli až na 4 policajtov a jedného veliteľa stiahnuté všetky strážne služby.

„Ak by sa potvrdilo toto strašné podozrenie, postavilo by to Mubarakov režim ešte do temnejšieho svetla,“ komentuje udalosť referent spoločnosti pre Afriku Ulrich Delius. Egyptské ministerstvo vnútra viackrát menilo verzie udalosti a nečakane rýchlo urobilo za útok zodpovedných zahraničných páchateľov teroristickej siete El Kaída. Neskôr vláda musela pripustiť, že útok vykonali Egypťania. Za útok robila zodpovednú aj „Armádu islamu“ sídliacu v Gaze, ktorá každú účasť na útoku popiera.

Egyptský právnik Ramzi Mamdouh s odvolaním sa na britských diplomatov informoval, že býv. minister vnútra za minulých 6 rokoch vybudoval zvláštne komando 22 mužov, ktorého členmi sú radikálni islamisti. Mali robiť útoky v krajine, aby sa Mubarakov režim mohol prezentovať ako záchranca islamistov.

Britské tajné služby majú informácie, že major Fathi Abdelwahid z ministerstva vnútra 11. decembra 2010 prikázal Ahmedovi Mohamedovi Chaledovi, ktorý bol 11 rokov vo väzení, aby sa skontaktoval s radikálnou skupinou Jundullah. Mali pripraviť útok na katedrálu v Alexandrii. Chaled skupine vyhlásil, že zaobstaral zbrane v Gaze, aby „naučili koptov disciplíne“.

Jeden člen skupiny Jundullah postavil auto s výbušninami pred katedrálu. V rozpore s dohodou major nálož podpálil, hoci atentátnik ho ešte neopustil. Neskôr sa mal Chaled stretnúť s bojovníkmi Jundullahu v konšpiračnom byte, aby atentát vyhodnotili. Niekoľko dní po tom boli aktivisti Jundullahu zatknutí a privezení na ministerstvo vnútra. Keď sa verejný poriadok zrútil, vraj 28. januára ušli a hľadali útočisko v britskom veľvyslanectve.

„Tieto obvinenia znejú dobrodružne. Pripomínajú však podobné akcie komanda alžírskej tajnej služby, ktorá v r. 1996 uniesla 7 francúzskych mníchov a neskôr boli usmrtení,“ povedal Delius. „Okrem toho tajné služby vykonali početné teroristické útoky, za ktoré vláda potom robila zodpovedných radikálnych islamistov.“

Agresívne reakcie na výzvu pápeža Benedikta XVI.

Nápadná bola po krvavom útoku aj agresívna rétorika vláde blízkych predstaviteľov na výzvu z Ríma. Po tom, čo pápež Benedikt XVI. na počiatku januára viackrát apeloval na vlády islamských štátov , aby „sa zasadzovali za to, aby ich kresťanskí bratia mohli žiť v pokoji“, prejavila egyptská diplomacia rozhorčenie a hodnotila výzvu ako miešanie sa do vnútorných záležitostí. Okrem toho vyslovila obvinenie, že pápež vyzval priam ku „krížovej výprave európskych mocností“. Arabská republika Egypt si zavolala na konzultácie svoju veľvyslankyňu pri Svätom stolci na ministerstvo zahraničných vecí a neskôr štátna univerzita Al Azhar prerušila dialóg s Vatikánom. Veľký šejk Univerzity Al-Azhar, Ahmed Al-Tayyeb, verne oddaný vláde, pápeža obvinil, že sa zasadzuje iba za náboženskú slobodu kresťanov a tvrdil, že za útokom sú cudzie mocnosti, pričom menoval Izrael.

Oficiálne odôvodnenie prerušenia dialógu Káhiry a Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg doteraz neprišlo. Ak by sa potvrdila účasť režimu na vražde kresťanov, tak Benedikt XVI. svojou výzvou pichol rovno do osieho hniezda. –zg-