O hlavnom cieli operácie USA v Líbyi sa vyjadril aj samotný prezident Obama. Vo svojom vystúpení na Univerzite národnej obrany vo Washingtone prisľúbil: „Nikdy nebudem váhať, či použiť našu vojenskú silu urýchlene, rozhodne a jednostranne, ak bude treba brániť náš národ, našu vlasť, našich spojencov a naše záujmy“.
Pre Líbyu sa píše balkánsky scenár
Vrchný veliteľ síl NATO v Európe, americký admirál James Stavridis na rozpravách v americkom kongrese vyhlásil, že aliancia posudzuje otázku o rozmiestnení v Líbyi mnohonárodného kontingentu konajúceho pod egidou NATO. Ponúkame Vám komentár na túto tému Petra Iskenderova.
Teraz je zjavné, že opozícia sa viac nepovažuje za rozhodujúci prostriedok zvrhnutia Kaddáfího. Hlavné príčiny sú dve. Prvá spočíva v zjavnej slabosti a rozdelení ozbrojených opozičných oddielov. Na druhú príčinu poukázal samotný admirál Stavridis a senátorov informoval, že medzi povstalcami v Líbyi sa zjavili teroristi z Al Káidy a ozbrojenci proiránskeho hnutia Hizballáh.
Rozmiestnenie na dlhodobom základe mnohonárodnostných kontingentov konajúcich pod egidou Severoatlantickej aliancie dovolí Bruselu obísť jediné obmedzenie, ktoré na operáciu v Líbyi uvalila Bezpečnostná Rada OSN. V rezolúcii č. 1973 sa vraví o možnosti použiť proti režimu Kaddáfího všetky potrebné opatrenia, okrem okupácie. Prechod leteckej operácie na mnohonárodnú misiu bude znamenať, ako to ukazuje príklad Kosova, – práve pozemnú okupáciu, ale pod mierovými heslami. A čo ohľadne tohto povedal pre Hlas Ruska expert ruského Ústavu slavistiky Alexander Karasjov:
-Posúdenie problému v Bezpečnostnej Rade OSN by malo v princípe nájsť také riešenie, ktoré by vyhovelo tak medzinárodnému spoločenstvu, ako aj všetkým zainteresovaným stranám. Ale prax poslednej doby ukazuje, že západné veľmoci sa naučili obísť formálne obmedzenia uvalené rozhodnutím BR OSN. Humanitárna vojensko-letecká intervencia NATO voči Juhoslávii v roku 1999 sa skončila príchodom do Kosova niekoľkých desiatok tisíc vojakov NATO a rozmiestnením v kraji jednej z najväčších amerických vojenských základní. Podobný scenár chce USA a NATO zopakovať v Líbyi.
O hlavnom cieli operácie USA v Líbyi sa vyjadril aj samotný prezident Obama. Vo svojom vystúpení na Univerzite národnej obrany vo Washingtone prisľúbil: „Nikdy nebudem váhať, či použiť našu vojenskú silu urýchlene, rozhodne a jednostranne, ak bude treba brániť náš národ, našu vlasť, našich spojencov a naše záujmy“. Expert amerického Centra strategických a medzinárodných štúdií Stephen Flanagan pripomenul v súvislosti s týmto vyhlásením reč prezidenta Clintona, v ktorej tento vo svojom vystúpení o kosovskej kríze vysvetlil príčiny vojenskej operácie NATO v Juhoslávii. Obaja prezidenti podčiarkli podľa Flanagana, potrebu hájiť americké „záujmy a hodnoty nachádzajúce sa v ohrození“…
http://slovak.ruvr.ru/2011/03/31/48252208.html
Západ mal v Líbyi zhadzovať uránové bomby
http://www.webnoviny.sk/svet/usa-a-nato-mal-pouzivat-v-libyi-bomb/332783-clanok.html