Vatileaks, komorník „Paľko“ a tušené sprisahanie

436

 

 

V týchto dňoch by zrejme nikto nechcel byť v koži žurnalistu Gianluigiho Nuzziho, ktorý pred 10 dňami bestsellerom „Jeho Svätosť …“ ovládol talianske fejtóny a kníhkupectvá. Autor článku: Paul Badde

 Vatikán, 30.5.2012 (kath.net) 015 192 – Svojou záškodníckou mediálnou aktivitou zmámi nemeckí „krtkovia“ sa v Taliansku označujú skôr pojmom „corvi“ – teda zlodejské straky, pred ktorými nie je isté nič, čo sa trbliece, čo možno ukradnúť a odniesť si do hniezda.

Paola Gabrieleho (na obr.) , majordóma pápeža, pre jeho dôveryhodnosť radi nazývali v pápežskej rodine „Paoletto“. To možno slovom „Paľko“ iba nedostačujúco preložiť, no isté je, že ho teraz odhalili ako „corvo“, ktorý však ako špión mal krycie meno „Mária“.

Pri jeho zatknutí mal obe ruky „nella marmelata“, to znamená zatkli ho medzi zaťažujúcimi dôkazmi, medzi množstvom dokumentov.

Otázka, ktorá Rím v súčasnosti najviac zamestnáva, preto znie, či sa táto „straka“ čoskoro zmení na „spievajúceho“ slávika, ktorý podrobne poprezrádza všetko o mužoch v pozadí, pre ktorých Gabriele spáchal svoju senzačnú zradu – odhalenie tajných vecí.

V týchto dňoch by preto nikto nechcel byť v koži Benedikta XVI., ani v rukách toho, či onoho vysokopostaveného preláta, ktorých mená ešte nepoznáme, ale možno ešte menej v koži Gianluigiho Nuzziho, ktorý pred 10 dňami bestsellerom „Sua Santità – Le Carte Segrete di Benedetto XVI“ (Jeho Svätosť – Tajné listy Benedikta XVI.), ovládol talianske fejtóny a kníhkupectvá.

Už v roku 2009 vydal bestseller s názvom „Vatikán a. s.“. Podkladom novej knihy je však kriminálny čin „krádeže“ – veď hneď po zverejnení sa z Vatikánu ozvalo, že páchateľov vypátrajú a budú sa zodpovedať. Z toho  nevyňali ani autora, ani vydavateľa, ktorí dokumenty ukradli a postúpili ďalej. Je to iste bezpríkladný akt pirátstva, ktorým Nuzzi vo svojej „knihe odhalení“ zhodnotil stovky tajných dokumentov, spisov a poznámok vrátane rukopisom písaných listov pápeža a pridal k tomu aj 30 dôverných listov z písacieho stola Svätého Otca ako faksimile.

Nie celkom tak bezpríkladná je chladnokrvnosť, s ktorou sa v ostatnom týždni – pred zatknutím tejto „straky“ – pokúšal svoje zverejnenie vychváliť ako akt objasňovania skutočností, na ktoré má informačná spoločnosť kvázi sväté právo. Jeho zaručení informátori sú vraj ľudia s presvedčením, ktorým ide o blaho Cirkvi a Talianska. Peniaze k nim prirodzene neprúdili. Strach pred súdnym stíhaním zo strany Vatikánu a jeho „šedých eminencií“ vraj nemá, ako Nuzzi vyhlásil.

Prinajmenšom od zatknutia Gabrieleho však Nuzzi „spievať“ prestal. Potom sa už nedalo zo zhovorčivého autora vylákať ani slovko, až kým v telefóne so stanicou „Canale 5“ sucho neskritizoval, že Gabriele sedí vo Vatikáne vo vyšetrovacej väzbe. Jeho kniha nie je vraj začiatok celej série cielených indiskrétností, ale iba posledné vyvrcholenie.

Už na jar sa z Vatikánu unikli podklady, ktoré odhalili mocenské boje okolo pápeža a obsahovali obvinenia rôznych osôb z korupcie. Pritom sa dostal do reči s ostrými obžalobami nuncius vo Washingtone aj prezident Vatikánskej banky, Ettore Gotti Tedeschi, s obvineniami, že ďalej postúpili tajné dokumenty.

Nuzzi sám počiatkom roka uverejnil listy kardinála Tarcisia Bertoneho, v ktorých štátny sekretár pápeža prosil, aby ho kvôli odhaleniu údajného prípadu korupcie nepreložil.

Teraz obsahuje jeho kniha na 315 stránkach opisy desiatok autentických dokumentov, ktoré zasa raz maľujú fresku chaotického stavu v Rímskej kúrii.

Chaotické je však aj zostavenie dokumentov, ktoré prezrádza skôr náhlivosť ako systém. Mnohé dokumenty sa zaoberajú vnútrotalianskou situáciou – od večere pápeža s talianskym prezidentom až po zosadenie šéfredaktora „Avvenire“, novín Biskupskej konferencie Talianska.

 

Je tam list hviezdy talkshow Bruna Vespu so šekom vyše 10 000,- eur na dobročinné účely (v ktorom okrem toho žiada o súkromnú audienciu u pápeža), sťažnosť kardinála Sardiho na nedostatočnú koordináciu rôznych inštitúcií Vatikánu a správy rôznych vatikánskych veľvyslancov od Kamerunu po Jeruzalem až po informáciu kardinála Velasia de Paolisa, zvláštneho vyslanca pápeža u Kristových legionárov, o prekérnej situácii rehole po škandále okolo jej zakladateľa Maciela, ale aj pápežov príkaz nunciovi v Berlíne, Jean-Claude Périssetovi, podať „jasné slovo protestu“ u kancelárky Angely Merkelovej kvôli jej nepovolanému vmešovaniu do otázky zrušenia exkomunikácie štyroch biskupov „Kňazského bratstva sv. Pia X. v r. 2009.

Chaotická prezentácia predloženého materiálu už sama osebe vyvoláva otázku: Čo znamená táto neusporiadaná znôška? Alebo sa opýtajme z kriminalistického hľadiska: CUI BONO? Komu to celé poslúži?

Na niektorých miestach obsah budí dojem, akoby sa tento predmet krádeže mal rýchlo dostať von z domu a do médií. Dobrú knihu táto zmiešanina ukradnutých dokumentov rozhodne netvorí. Nové poznatky z nej sú mizivé.

Je to cirkevno-politický kurz pápeža, ktorý sa má dostať týmito odhaleniami pod paľbu? Je to jeho teológia? Je to jeho stratégia čistých peňazí? 

To, že pápež Benedikt XVI. v mnohých otázkach nesúhlasí s názormi nemeckého kardinála Lehmanns, ako sa tu dozvieme, nie je nijaká novinka, kvôli ktorej by si človek túto knihu kupoval. Nuzziho „mantra“ ospravedlnenia doteraz znela: „transparentnosť“. Slobodné spoločnosti podľa neho potrebujú tieto odhalenia. Ale je na to potrebné aj číslo účtu pápeža?

Po tomto náročnom čítaní nám ostáva na jazyku iba pachuť toho, že na muške celého je – čo nedáva zmysel – sám pápež s jeho sekretárom a nie napríklad štátny sekretár, napriek všetkým manévrom, ktoré poukazujú na niečo iné. Po prvý raz vraj máme príležitosť, zblízka pozorovať „aktivity medzi Vatikánom a Talianskom“ – ako sľubuje Nuzzi.

V závere knihy konštatuje, že pre nášho pápeža je najvyššou prioritou „jednota Katolíckej cirkvi“. V tejto kríze veriacich sa pokúša udržať pospolu, čo sa rozbieha. Vyrovnanie s Čínou je pre neho rovnako dôležitá úloha ako prekonanie schizmy s „Kňazským bratstvom sv. Pia X.“, či oddémonizovanie Kristových legionárov. V protiklade so svojím predchodcom chce mnohé veci v Cirkvi zvrátiť. Ešte nikdy sa sexuálne zločiny tak neprenasledovali, ako za jeho pontifikátu, ani neboli odvolaní toľkí biskupi z úradu.

To všetko však tiež nie je nové – a vôbec neobjasňuje, prečo ten istý pápež má byť teraz touto zradou dôvery natrvalo zdiskreditovaný.

„Robíme to iba preto, aby sme chránili pápeža,“ priznal údajný iný informátor pre noviny „Repubblica“ v pondelok. Je to vraj sieť osôb, na ktorej sa podieľajú aj kardináli. Sú to údajne mnohí informátori. A všetci chcú pápežovi  „pomôcť“!

Vatikán okamžite dementoval tieto šedé zdroje informácií a hovorca páterLombardi ubezpečil, že „nijaký kardinál“ nie je na muške vyšetrovateľov.

Ale tu zrazu kardinál Carlo Maria Martini (na obr.), súper Josepha Ratzingera z ostatného konkláve, v novinách „Corriere della Sera“ upozornil na seba záhadnými slovami: „My všetci musíme prosiť o odpustenie.“

Nuž ale u koho? A za čo? Taliani, ktorí sa na to pýtajú, majú zaostrené  uši. A dlhú pamäť.

Kardinál Martini podporuje homosexuálov – (pozn. red.)

http://queeringthechurch.com/2012/03/29/more-support-for-gay-civil-unions-cardinal-martini/

Teraz však Nuzziho kniha vyšetrovateľom pomohla „straku“ polapiť – pretože obsahuje informácie, ktoré sa nikdy nedostali do Štátneho sekretariátu a neboli archivované. To okruh podozrivých dramatickým spôsobom zúžilo na priamych spolupracovníkov pápeža sediacich okolo jeho stola. Pri hľadaní osôb v zákulisí preto Nuzzi čoskoro zažije na vlastnom tele príslovie, že „ľudia majú radi zradu, ale nie zradcu“.

„Kto nemá nijaké tajomstvo, nemá nijaký domov,“ hovorilo sa v minulosti  –  v analógovej dobe, pred vynálezom ručných skenerov – v katolíckej cirkvi, kde sa Nuzzi teraz drzým spôsobom pokúša zaviesť totalitné krédo mladého Marka Zuckerberga: „Kto nemá čo skrývať, nemusí sa pri  transparentnosti ničoho obávať.“ –zg-

 

Svätý Otec sa vyjadruje po prvý raz k ‚Vatileaks‘

 Vatikán, 30.5.2012 (kath.net/KNA) 015 193 – Pápež Benedikt XVI. sa v stredu po prvý raz verejne vyjadril k prípadu úniku tajných dokumentov z Vatikánu. Na Námestí sv. Petra na záver generálnej audiencie vyjadril dôveru svojím najužším spolupracovníkom. Katolícka spravodajská agentúra (KNA) dokumentuje slová pápeža v preklade:

 „Udalosti týchto dní, ktoré sa týkajú kúrie a mojich spolupracovníkov, spôsobili bolesť v mojom srdci, ale nikdy nezatemnili pevnú istotu, že napriek ľudským slabostiam, ťažkostiam a skúškam, je Cirkev vedená Duchom Svätým a Pán jej nikdy neprestane pomáhať na jej ceste.

Niektoré médiá priniesli absolútne nepodložené závery, ktoré ďaleko presahujú skutočné fakty. Sprostredkovávajú tak obraz Svätého stolca, ktorý nezodpovedá realite.

Preto chcem týmto spôsobom znovu vyjadriť dôveru svojim najbližším spolupracovníkom a povzbudiť ich, ako aj tých, ktorí mi každodenne s vernosťou, obetavosťou a v tichosti pomáhajú vykonávať môj úrad.  –zg-

 

Kardinál: Odstúpenie pápeža podľa kardinála vylúčené  

 Rím, 31.5.2012 (kath.net/KNA) 015 194 – Odstúpenie pápeža kvôli afére s únikom tajných dokumentov z Vatikánu je podľa rímskeho kardinála Angela Comastriho vylúčené.

„Benedikt XVI. trpí touto zradou, ale on sa ťažkostiam nevyhýba a nikdy sa nevzdá svojho úradu,“ zdôraznil kardinál Comastri v interview pre denník «Il Messaggero» zo stredy.

Kardinál Comastri, arcikňaz Chrámu sv. Petra a generálny vikár štátu Vatikán, súčasne vylúčil, že by sa nejaký kardinál mohol podieľať na zverejnení pápežských tajných dokumentov. –zg-