USA: Ohromujúca nenávisť voči katolíkom

316

 

Rím, 14.2.2012 (kath.net/CNA/pl) 015 017 – „V USA je príliš  veľa katolíckych politikov, ktorí sa síce radi dávajú fotografovať s hierarchiou, alebo na Popolcovú stredu nosia nápadné popolcové kríže na čelách, ktorí však nielenže nežijú svoju vieru, ale dokonca spolupracujú na útokoch proti svojej viere.“ Povedal to Msgr. Daniel Jenky (foto), biskup Diecézy Peoria/Illinois, pre CNA počas návštevy ad-limina v Ríme v súvislosti s prudkým konfliktom medzi katolíckou cirkvou a súčasnou vládou USA.

Ide o otázku, či možno prinútiť katolícke inštitúcie, aby svojim zamestnancom financovali bezplatnú antikoncepciu, sterilizáciu a potraty.

„Posledný súd existuje – a existuje súd pre každého jednotlivca. Kiež by zmenili svoj postoj a kiež by im bol Boh milostivý.“

Vzhľadom na najnovšie zásahy katolíckej političky Kathleen Sebeliusovej (za demokratov), ktorá je od r. 2009 Obamovou ministerkou zdravotníctva, ako aj Nancy Pelosiovej, (vodkyne opozície demokratov v Dome reprezentantov, predtým hovorkyne tohto domu) biskup Jenky vyhlásil: „Som vrcholne pobúrený.“ A pripomenul: „Pán, náš milostivý dobrý Pán, raz povedal, kto mňa zaprie, toho aj ja zapriem‘. Keď dochádza k voľbe medzi Ježišom Kristom a politickou mocou, alebo keď  ide o to získať lichotivé úvodníky v ľavicových novinách, o.k., potom to nie je jednoduchá voľba“.

Sebeliusová a Pelosiová podporujú financovanie sporných medikamentov, potraty a sterilizácie aj katolíckymi inštitúciami.

Biskup Jenky prirovnal situáciu k nemeckému kultúrnemu boju v 19. storočí a k proticirkevným zákonom vo Francúzsku na začiatku 20. storočia a povedal:

„Je síce ťažké predpovedať  budúcnosť USA v roku 2012, ale prudká nenávisť voči katolíckemu kresťanstvu v jednotlivých prvkoch našej kultúry je úplne ohromujúca. Myslím si, že Biely dom je v súčasnosti motivovaný rozhodným sekularizmom a že komunistický diktátor Stalin by obdivoval jednotnosť americkej tlače s malými výnimkami.“

Biskup Jenky potom citoval vetu kardinála Francisa Georga z r. 2010, arcibiskupa  Chicaga: „Ja zomriem v moje posteli, môj nástupca zomrie vo väzení a jeho nástupca zomrie ako mučeník na verejnom priestranstve.“

Jenky doplnil, že keby to došlo tak ďaleko, že je na väzenie alebo aj na horšie pripravený, „no budem jedným z tých chvejúcich sa mučeníkov“. Predpokladám, že väčšina biskupov našej Cirkvi zostane Kristovi nadovšetko verná, vrátane našej osobnej slobody.“  -zg-

 

Kardinál Francis George (na obr.):

 

„Ja zomriem v posteli,

môj nástupca zomrie vo väzení,

a jeho nástupca zomrie ako MUČENÍK

na verejnom priestranstve.


 

 

 

Návrhy na pôstnu obnovu Božím slovom

Linec, 19.2.2012  (kath.net) 015 033

Na Popolcovú stredu sa začne Pôstne obdobie a počúvame čítania z Knihy proroka Joela:

„Zvučte trúbou na Sione, zasväcujte pôst, zvolajte zhromaždenie, zvolajte ľud, zasväťte zástup, zjednoťte starcov, zhromaždite maličkých aj tých, čo sajú prsia; ženích nech vyjde zo svojej izby a nevesta zo svojej chyže. Medzi predsieňou a oltárom nech plačú kňazi, Pánovi sluhovia, a nech hovoria: ´Ušetri, Pane, svoj ľud a nevydávaj svoje dedičstvo na hanbu, aby nad nimi panovali národy;´ prečo by mali vravieť medzi národmi: ´Kdeže je ich Boh?´“ Joel 2,15-17

Robíme to? Prosíme BOHA slovami, ktoré mám on sám kladie na srdce prostredníctvom Svätého písma? „Medzi predsieňou a oltárom“ – to je miesto každého pokrsteného! Skrze svätý krst sme „kňazský ľud“, sme „PÁNOVI služobníci“ a mali by sme každú svoju núdzu priniesť pred Božiu tvár.

Ako to môže vyzerať, to sa nám rovnako vkladá do úst v BOŽOM slove. Zoberme Božie slovo znova naozaj vážne. Prosme Boha – Božím slovom!

 

Namiesto protestných hnutí, manifestácií a diskusných stolov … celkom iná cesta:
Zhromaždime sa ako Boží ľud pred jeho najsvätejšou tvárou v spoločnej modlitbe.

Cirkev nie je v prvom rade ľudským dielom – ale Božím darom. Obráťme sa najprv my sami, obnovme si svoje krstné sľuby vo sviatosti zmierenia a v najsvätejšej Eucharistii. Nechajme si uzdraviť najprv svoje vlastné rany a naplniť sa nanovo milosťou – potom zakúsi spásu a bude obnovené celé Kristovo telo – Cirkev.

Božie slovo nám na Popolcovú stredu dáva konkrétny návrh, ako smieme prosiť:

´Ušetri, Pane, svoj ľud a nevydávaj svoje dedičstvo na hanbu, aby nad nimi panovali národy;´ prečo by mali vravieť medzi národmi: ´Kdeže je ich Boh?´

Krátkou variantou by bola aj modlitba sv. Faustíny: „Môj Ježiš -milosrdenstvo!“

Viete, aký účinok mala táto modlitba a čo sa stalo? Nie? Tak čítajte v Knihe Joel ďalej, čo Boh potom urobil pre svoj ľud! Zmiloval sa nad ním, bohato ho obdaroval, odňal od neho hanbu, ochraňoval ho. Radosť, plodnosť, obnova a plesanie z plnosti Božích darov sa dostali všetkým:

 

Hľa, ja vám pošlem obilie, víno a olej: nasýtite sa nimi a viac vás nedám na potupu národom  …  Budete hojne jesť a nasýtite sa a budete chváliť meno Pána, svojho Boha, ktorý zaobchádzal s vami zázračne, a môj ľud sa už nikdy nezahanbí. Budete vedieť, že uprostred Izraela som ja, ja som Pán, váš Boh, a nik iný, a môj ľud sa už nikdy nezahanbí!“ (porovn. Joel 2,18-27)

Veď to je to, po čom túžia veriaci, ktorým ide skutočne o Božiu Cirkev a nie o vlastné záujmy.

„Pretože: „Veď hovorí: ´V milostivom čase som ťa vyslyšal a v deň spásy som ti pomohol.““ Hľa, teraz je milostivý čas, teraz je deň spásy! (2Kor 6,2).

Modlite sa tiež takto – pretože Boh sám chce obnoviť svoju Cirkev. Napríklad denne „Modlitbu za Cirkev“ – Otčenáš, Zdravas Mária a Sláva Otcu.

 

Kto ešte nemá konkrétnu ideu na zmysluplné pôstne predsavzatie, tu sú niektoré návrhy s Božím slovom: Ako by to bolo napríklad s obnoveným myslením a hovorením – namiesto diéty J?

• Pôst od myšlienok, ktoré sú negatívne, podozrievavé, kritizujúce … – ako

duchovnú „očistnú kúru“.

Návrh na „kúru“ s Božím slovom a s modlitbou: napr. Chválu na Božiu pomoc, požehnanie a prosbu za nejakú situáciu, nejakého človeka, …
(porovn. 2 Kor 1,11; Ef 6,18; Kol 4,3; 1 Sol 5,25; 2 Sol 3,1; 2 Sol 3,2 …)

• Pôst od negatívnych slov, ktoré našu dušu a naše prostredie otravujú a zaťažujú a vedú k „nadváhe zla“, čo natrvalo vedie k vážnym problémom „srdca a krvného obehu“ v duši, Cirkvi a okolitom prostredí … J

Návrh „kúry“: za každé nedobré slovo, ktoré nám unikne – nájsť najmenej jedno

dobré slovo, pochvalu, priaznivú poznámku, povzbudenie, výrok plný nádeje, slová

požehnania, modlitbu.

(porovn. Lk 6,28; Lk 11,2; 21,36; Ef 4,29; Prís 12,25; Oz 14,3 …)

• Študovať pôstne témy vo Svätom písme
(porovn. Iz 58,6-12; Joel 2,15-18; Tob 12,8; Sir 34,31 …)

Božie požehnanie vám,
Michaela Voss

Zloženie súčasného Kardinálskeho kolégia

Vatikán, 18.2.2012 (RV) 015 032 – Po kreovaní 22 nových kardinálov v sobotu, 18. februára, počas dopoludňajšieho konzistória kardinálske kolégium má 213 členov. Z nich je 125 kardinálov, ktorí ešte nedovŕšili 80 rokov života, a teda sa môžu zúčastniť prípadného konkláve na voľbu nového pápeža. Kardinálov – nevoličov, ktorí už dosiahli 80. rok života a nemôžu sa zúčastniť konkláve, je 88.

Pápež Benedikt XVI. počas svojho pontifikátu na štyroch doterajších konzistóriách kreoval 62 kardinálov. Členovia súčasného Kardinálskeho kolégia pochádzajú zo 71 krajín. Čo sa týka kontinentov, zloženie je nasledovné: Európa – 119; Severná Amerika (USA a Kanada) – 21; Latinská Amerika – 32; Afrika – 17; Ázia – 20; Oceánia – 4. – js –