Rím, 13.6.2012 (Zenit) 015 231 – Dvaja katolícki kňazi, ktorí v minulých dňoch museli ujsť z Qusayru, malého mestečka pri Homse, potvrdili ultimátum kresťanom od skupiny, ktorú vedie Abdel Salam Harba, aby opustili mesto! Ultimátum sa vyhlasovalo aj z minaretov mešít. Obaja kňazi ušli z mesta aj s početnými kresťanskými rodinami, ako informovala misijná služba Fides.
Kresťanskí obyvatelia Qusayru sú šikanovaní. Musia napríklad moslimovi „urobiť miesto“, keď ho stretnú na ulici. Opozícia je aj pod vplyvom salafistov sunitov.
Kresťana Maurice Bitara, ktorý opustil svoj dom, aby nakúpil chlieb pre svoju rodinu, spolu s tromi ďalšími mužmi zavraždil skrytý strelec. Z pôvodne 10 000 kresťanov v meste zostalo už iba 1000 po tom, čo väčšina po ultimáte ozbrojenej opozičnej skupiny vedenej generálom Abdelom Salamom Harbom ušla. Ide prevažne o starších ľudí, ktorí nechcú opustiť svoje domovy.
Dňa 13. júna ráno znesvätili v Qusayre grécko-katolícky Kostol Eliáša. Milicionári vtrhli do budovy a zvonili zvonmi. Podľa svedkov chceli touto demonštratívnou akciou zosmiešniť kresťanské spoločenstvo.
„Po prvý raz od začiatku konfliktu sa udial takýto hanebný čin, pri ktorom sa úmyselne zneuctili kresťanské symboly,“ povedal pozorovateľ pre Fides. Znesvätenie kostola odsúdili kňazi a katolícke autority, ktoré túto epizódu označujú ako „výstražný signál vyvolávajúci starosti“. Tento incident dokazuje, že ozbrojené bandy sa pokúšajú vyprovokovať náboženský konflikt.
Ako potvrdzujú domáci aj zahraniční pozorovatelia, ozbrojená opozícia je stále viac od vplyvom extrémistickej salafistickej sunitskej ideológie. Mnohé bandy a militantné skupiny konajú nezávisle od „Sýrskej oslobodzovacej armády“. Napríklad ultimátum skupiny Abdela Salama Harbu iné skupiny neodsúhlasili. Vo vyhlásení, ktoré má Fides, jednotky oslobodzovacej armády stacionované v Qusayre uvádzajú, že sú „šokované“ a takéto ultimátum odmietajú.
Pozorovatelia informujú, že situácia je neúnosná a vládne totálne bezprávie. Rovnaký osud ako kresťanov v Qusayre by mohol čoskoro postihnúť aj 10 000 kresťanov žijúcich v iných dedinách v okolí.
V starom meste Homsu je v súčasnosti väznených 800 civilistov a čakajú na záchranu, a boje medzi regulárnou armádou a opozíciou sú stále ostrejšie. Medzi väznenými civilistami je asi 400 kresťanov a 400 moslimov, ktorí bývajú v mestských štvrtiach Divan a Hamidye. Civilisti sú vystavení ostrým prestrelkám a bombovým útokom a obávajú sa o život. Z tohto dôvodu zástupcovia obyvateľstva sa v rámci občianskej iniciatívy „Zmierenie!“ už dva dni neúnavne pokúšajú rokovať o prímerí. Medzi rokujúcimi sú aj dvaja kresťanskí kňazi, ktorí spolu so zástupcami OSN nadviazali kontakt s militaristickými vodcami armády a opozície.
Cieľom náročných rokovaní je pokoj zbraní na pomoc humanitárnym pracovníkom a konvojom OSN, aby mohli zásobovať obyvateľstvo aj na umožnenie evakuácie civilistov z mesta. Proti humanitárnemu koridoru oslobodzovacia armáda vyslovuje veto. Evakuáciu civilistov odmieta zasa armáda, pretože sa obáva, že medzi sunitmi sa nachádzajú rebeli a teroristi.
„Rokovania sa zastavili a civilisti sú naozaj v kritickej situácii, pretože sú v podstate iba nástrojmi. Vzhľadom na prudké boje hrozí nebezpečenstvo, že bude musieť zomrieť alebo bude zranených veľa nevinných ľudí,“ hovorí pozorovateľ Fidesu.
Občiansku iniciatívu v Homse už podporujú viacerí biskupi rôznych vyznaní a pridávajú sa k nej kresťania, suniti, alaviti aj ďalšie spoločenstvá.
„Veľkú nádej“ v súvislosti s touto iniciatívou vyjadrili: sýrsko-pravoslávny biskup Silvanos, sýrsko-katolícky biskup Kassab, maronitský biskup Gihad a grécko-pravoslávny biskup Abouzakah. Väčšina v Homse žijúcich kresťanov patrí do grécko-pravoslávneho spoločenstva.
Opozičné sily sú toho názoru, že takúto iniciatívu treba odsúvať tak dlho, kým „revolúcia nedosiahne svoje najdôležitejšie ciele“. –zg-