Pokúsili sa vypáliť chrám na Živčáku, Vdp. Ivan Mahrik: Dejú sa tu hrozné veci, Začína „džihád“ už aj na Slovensku?

11486

Ani jeden deň v týždni nezíva pútnické miesto Živčáková prázdnotou. Na tomto legendárnom vrchu sa údajne 1. júna 1958 zjavila lesníkovi Matúšovi Lašútovi Panna Mária. Odvtedy sa toto miesto, ktoré nazývajú aj „slovenské Lurdy“, stalo cieľom pútnikov zo Slovenska, ale i zo zahraničia. „Začali sa tu diať zlé veci,“ hovorí správca farnosti na margo nedávnych požiarov. V uplynulých dňoch tam zhorela kaplnka Božieho milosrdenstva, v ďalšej zostali rozbité okná, naposledy chcel niekto dokonca podpáliť nový chrám.

V uplynulých dňoch zhorela na Živčákovej kaplnka Božieho milosrdenstva. (Zdroj: FÚ)

KORŇA. Do známeho pútnického miesta Živčáková na Kysuciach smerujú kroky pútnikov po celý rok. Počas víkendov sa tam konajú sväté omše, na ktoré prichádzajú v hojnom počte ľudia z rôznych kútov Slovenska, ale i zahraničia. V nedeľu 9. októbra sa tam uskutoční tradičná jesenná púť, na ktorú  ich chodia tisícky. To, čo tentokrát uvidia, ich zrejme nepoteší.

urzmahrik  „Najskôr niekto rozbil dve okná na kaplnke Kráľovnej pokoja. O niekoľko dní zasa podpálil kaplnku Božieho milosrdenstva, ktorá zhorela aj s obrazom.  Išlo o „prvé zastavenie“ Krížovej cesty smerom od Turzovky. Nasledovalo ďalšie rozbité okno na jednej z kaplniek. Naposledy – z piatka 23. na sobotu 24. septembra chcel niekto dokonca podpáliť nový kostol P. Márie Matky Cirkvi. Dejú sa tu hrozné veci,“ hovorí správca farnosti Ivan Mahrík. (na obr.)

unnamed-2„Páchateľ  polial zrejme benzínom  bočné vchodové dvere do nového chrámu. Oheň sa však nerozšíril, keďže dvere sú kovové. Nahlásil som to Biskupskému úradu  v Žiline.“

Škoda je najmä na tej zhorenej kaplnke Božieho milosrdenstva. Ide o viac ako 5-tisíc eur,“ vraví. Podľa jeho slov za týmito činmi stojí zrejme človek, ktorý nemá úctu k posvätným veciam, nenávidí náboženstvo a je v ňom veľká zloba.

 „V tejto veci vykonáva polícia preverovanie pre podozrenie z trestného činu poškodzovania cudzej veci,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

unnamed

Od vysviacky uplynul  jeden rok

turznChrám  na Živčákovej, (na obr.) s ktorého výstavbou začali v júni 2009, vysvätili vlani 4. októbra. Postavili ho zo zbierok veriacich a milodarov. Kapacita kostola s kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. Vlani v ňom inštalovali tri nové zvony. Pribudli k prvému, ktorý dostal meno Mária a váži 860 kíl. Všetky odlial akademický sochár Josef Tkadlec. Ako materiál použil zliatinu medi a cínu. Spomínané vlaňajšie tri vážia 355, 220 a 150 kilogramov. Jeden daroval za diecézu nitriansky biskup Viliam Judák, na druhý prispela obec Korňa a sponzori. Tretí je darom majstra zvonára Josefa Tkadleca z Halenkova s rodinou. Zvonom dali mená: Božské Srdce Ježišovo, sv. Andrej Svorad a Beňadik a sv. Jozef. Súčasťou chrámovej veže je aj koruna a kríž. Korunu pozlátili 24-karátovým zlatom, do vnútra kríža umiestnili podpísané dekréty, týkajúce sa pútnického miesta a chrámu, ale aj noviny a iné dokumenty. Nechýbajú medzi nimi ani MY Kysucké noviny. Na jar 2012 osadili pri chráme  sochy svätého Cyrila a Metoda. Autorom je akademický sochár Martin Mikuláš s manželkou Barborou. Vyrobili ich z umelého pieskovca a ich výška je dva metre. Organ je klasický píšťalový. Je starší, no zachovalý, kúpili ho v Nemecku. Chrám na Živčákovej stojí vo výške 756 metrov nad morom, výška veže s vyhliadkovou terasou končí na kóte 797 metrov.

Púť na Horu Živčák

Pútnici sa môžu rozhodnúť, ktorú cestu si vyberú

Na pútnické miesto Živčáková sa dá prísť z dvoch strán. Jedni využívajú strmý horský chodník z Turzovky, iní prístupovú cestu z Korne. Stretávajú sa tam tri katastrálne územia – Turzovka, Korňa a Vysoká nad Kysucou. Z Korne vedie na pútnické miesto drevená krížová cesta, ktorú dokončili v roku 1996.
    Výpoveď lesníka Matúša Lašúta  o zjavení vyšla aj knižne. Faktom je, že od roku 1958, keď sa táto udalosť dostala na verejnosť, navštívili horu Živčák státisíce ľudí.
Na hore, dovtedy chudobnej na vodu, vytrysklo šesť prameňov. Mnohí tvrdia, že im pomohla práve voda z nich. Jeden je špeciálne určený na choroby očí. V posledných rokoch k nim chodí čoraz viac cudzincov. Najmä Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov, tiež pútnikov z iných krajín. Stovky ľudí sa tam vracajú a ďakujú za uzdravenie. Pravdou je, že táto voda vydrží čerstvá veľmi dlhý čas.

Pohreb Matúša Lašúta

Jeden požiar už pútnické miesto zažilo

turzovkaZaujímavý je osud obrazu Panny Márie s dieťatkom, ktorý údajne pochádzal z Ukrajiny a na Živčákovú ho priniesli pútnici.

V roku 1964 tam  niekto založil požiar. Ľudia z okolia sa snažili aspoň voľačo zachrániť. Veľmi ich prekvapilo, keď našli spomínaný papierový obraz (na obr.). Obhorel vraj totiž presne podľa kontúr Panny Márie.

V roku 1967 ho previezli do Nemecka, kde ho zreštaurovali. Neskôr ho priviezli na Slovensko a vrátili opäť na Živčákovú. 

Čítajte viac: http://nasekysuce.sme.sk/c/20344216/vycina-na-zivcakovej-podpalac.html#ixzz4QADIXdtb

50-te výročie Turzovky

Moslimský „prínos“ Európe