Pápež Benedikt XVI. zrejme zvažoval svoj odchod dlhšiu dobu

725

papežBenedikt XVI. v tichosti, avšak verejne prepojený s utrápeným pápežom

„Rezignujem z pápežského stolca z túžby po skromnosti, po čistejšom živote,svedomí …z nedostatku vlastných fyzických síl , vlastnej nevedomosti a okolitej perverznosti…“  Pápež sv. Celestín V. (1294)

Pápež sv. Celestín V. (1209-1296), alebo Pietro da Marrone bol jediným pápežom v histórii, ktorý na svoju funkciu rezignoval. Bolo to 13.12.1294 po piatich mesiacoch v úrade. Žil ešte rok držaný vo väzbe svojim nástupcom. Meno Celestín si už viac nikto z jeho následníkov preventívne nevybral.

Celestínov znak

benDňa 29. júna na sviatok sv. Petra a Pavla hovoril sv. Otec o hrozbách namierených na Cirkev „posledných dní“. Homíliu treba čítať v kontexte krízy spojenej so sexuálnym obťažovaním a rastúcim tlakom na Cirkev . Takto poskytuje hlboký pohľad do Benediktovej mysle v momente utrpenia jeho pontifikátu. Ten istý sviatok je dňom kedy pápež pokladá pálium, vlnenú látku, na ramená arcibiskupov z celého sveta ako znak toho, že sú spojení s univerzálnou Cirkvou a s pápežom.

Vo svojej kázni Benedikt hovoril o „slobode pre Cirkev“ a povedal, že táto sloboda je chránená silou spojenia medzi biskupmi a pápežom.

Dňa 29. apríla  2009 urobil Benedikt niečo neobvyklé. Nechal svoje vlastné pálium – svoj znak spojenia s Kristom na hrobe v Aquile. Hrobka skrýva pozostatky pápeža menom – Celestín V. (1209-1296).

 Prečo?

Celestín bol svätý mních. Jeho vzorom bol Ján Krstiteľ. Postil sa každý deň okrem nedele. Mnohí ho napodobňovali a pred smrťou už mal za sebou stopu v podobe 36 kláštorov. V roku 1294 sa však stal pápežom a to v 80-tich rokoch , v čase obrovskej cirkevnej korupcie (paralela s Benediktom? ). Cirkev tak napriek všetkému mala svätého lídra (paralela s Benediktom). Po piatich mesiacoch to vzdal. Všetky jeho oficiálne akty boli anulované.

Benedikt 4. júla opäť cestuje k hrobu Celestína V. Náhoda? Dve návštevy v priebehu 15 mesiacov zrejme vysielajú do sveta posolstvo, ktoré nie je možné odovzdať iným spôsobom.

Medzitým kríza v Cirkvi dosiahla nové a hrozivé výšiny. Barbarská noc v Belgicku a rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o tom, že Vatikánu nepriznáva imunitu vo veci vyšetrovaní sexuálneho obťažovania v Oregone ako aj kritika Vatikánu zo strany rakúskeho kardinála sú nové vrcholy. Zakladajú možnosť perzekúcie Cirkvi ako inštitúcie. Možnosť cez chyby jednotlivcov znížiť vážnosť Cirkvi ako celku.

Je to bezprecedentné. Je to ťažká rana pre svet zmietaný hlbokou morálnou a hospodárskou krízou s prvými ohnivkami zúfalého odboja – Grécko, Rumunsko.

Svätý otec sa teda nevedno ako ťažko borí s tým , čo Celestín vzdal : vládnuť Cirkvi a očistiť ju.

Autor: Robert Moynihan, 2. júl  2010   (krátené)

http://www.taylormarshall.com/2010/07/pope-benedict-xvis-new-devotion-to-pope.html

Podobná správa (agentúra Zenit, júl 2010)

http://www.zenit.org/en/articles/pope-to-visit-tomb-of-pontiff-who-abdicated