Horúčka dengue je celosvetová choroba, ktorá trápi ľudí v 110 krajinách. Prenášajú ju komáre v tropickom podnebí a môže sa skončiť aj smrťou pacienta. Vedci a lekári dlhé roky skúšajú mnohé alternatívy – vyhubiť komáre, ktoré dengue prenášajú a nájsť vakcínu. Obe možnosti zaznamenali v uplynulých týždňoch a mesiacoch úspech. Prinášajú však aj pochybnosti a obavy.
Thajsko tento týždeň oznámilo prelomový objav. Vedcom sa podarilo vytvoriť vakcínu, ktorá dokáže zneškodniť všetky štyri typy vírusu horúčky dengue. Svitla tak nádej pre päťdesiat miliónov ľudí po celom svete, ktorí sú touto chorobou ročne postihnutí. Thajský minister vedy a technológií Dr. Virachai Virameteekul: „Najzraniteľnejšou skupinou pri horúčke dengue sú deti. Keď u nich prepukne choroba, môžu zomrieť v rozmedzí troch až štyroch dní. Preto je výroba vakcíny pre ne veľmi urgentná.“
Kľúčový pri dlhoročnom hľadaní vakcíny je fakt, že musí fungovať pre všetky štyri typy vírusu dengue. Keď človek prekoná jeden typ, je voči nemu imúnny, no ostatné tri vírusy sú pre neho ďalej nebezpečné. I keď sa podarilo vytvoriť úspešnú vakcínu pre všetky štyri typy, problém horúčky dengue ešte nie je úplne vyriešený. Opäť Dr. Virachai Virameteekul: „Úspešní sme v tom, že sme dokázali vytvoriť vakcínu, ktorá funguje v laboratóriu. Testy boli úspešné na potkanoch. Ďalším krokom bude, aby vakcína fungovala aj na väčších živočíchov – napríklad na opiciach. Až potom môžeme dúfať, že vakcína zaberie aj na ľuďoch. Výskum môže trvať ďalšie tri až štyri roky, kým budeme môcť testovať na ľudskom tele.“
Vedecky je teda nájdenie súčasnej vakcíny ešte v plienkach. Napriek osemdesiat percentnej úspešnosti na potkanoch, treba priznať, že malé hlodavce nie sú primáty a ani ľudia. Aká je šanca, že vakcína bude fungovať aj na človeku, zatiaľ nedokáže vedecká komunita predpovedať. Jedným z riešení problému horúčky dengue je aj vyhubenie komárov, ktoré ju prenášajú. Opäť thajský minister vedy a technológií: „Zabrániť šíreniu vírusu dengue by sa dalo aj elimináciou komárov. To sa však zatiaľ ukázalo ako neefektívne.“
Samotné vyhubenie týchto komárov efektívne bolo. Na Kajmanských ostrovoch britská spoločnosť rozšírila geneticky modifikované komáre, ktoré majú vyhubiť komáre prenášajúce dengue. Geneticky modifikované samčeky sa spária s bežnými samičkami a ich potomkovia stratia schopnosť prežiť vo voľnej prírode, čím prakticky vyhynú a problém sa tak vyrieši. Úspešnosť na Kajmanských ostrovoch bola až osemdesiat percentná. Otázkou však je, ako to ovplyvní biodiverzitu. Larvy komárov sú potravou pre iné živočíchy v potravinovom reťazci a ten sa tak môže narušiť. Tiež by sa po vyhynutých komároch vytvorilo voľné miesto, ktoré by mohol prebrať iný hmyz. Tak by mohli vzniknúť ďalšie infekčné choroby nebezpečné pre človeka. Pozornosť sa tak stále viac upriamuje na vakcínu. Doktorka Boonsok Keelapang z Univerzity v thajskom Chiang Mai priznáva: „Bude to ešte nejaký čas trvať, keďže zatiaľ ide len o prvú generáciu vakcíny. Do budúcnosti ju budeme musieť modifikovať, aby bola čo najbezpečnejšia.“
V otázke bezpečnosti vakcín však dlhodobo prevládajú obavy v niektorých vedeckých kruhoch. Britský lekár Andrew Wakefield uskutočnil výskum na autistických deťoch a v štúdii tvrdí, že trojitá vakcína proti osýpkam, príušniciam a ružienke spôsobuje autizmus. Jeho knihu nedávno spochybnil istý britský novinár. Doktor Wakefield však tvrdí, že ide o agendu farmaceutických spoločností, ktoré by zdiskreditovaním tejto vakcíny prišli o miliardy dolárov. Dlhodobo sa diskutuje aj o tom, či vakcíny nespôsobujú chronické choroby ako astma či cukrovka a v niektorých prípadoch nevedú aj k usmrteniu malých detí. Toto tvrdenie však podporujú len rodičia detí, ktorým sa po očkovaní závažne zhoršil zdravotný stav, u niektorých so smrteľnými následkami.
Nedávno organizácie na ochranu ľudských práv a zaoberajúce sa bioetikou varovali pred iniciatívou zredukovať svetovú populáciu prostredníctvom vakcín. Bill Gates, ktorého nadácia vyvíja vakcíny a bojuje za zdravie svetového obyvateľstva, na konferencii vyhlásil: „Svet má dnes šesť celých osem desatín miliardy obyvateľov a toto číslo bude ďalej rásť až na približne deväť miliárd. Ak vylepšíme nové vakcíny, zdravotnú starostlivosť a reprodukčné zdravie, mohli by sme zredukovať svetovú populáciu o desať až pätnásť percent.“
Po tomto vyhlásení sa zdvihla vlna odporu, keďže nedáva zmysel, aby výkonnejšia vakcinácia a zlepšenie zdravia svetového obyvateľstva zredukovali počet obyvateľov. Lepšie zdravie ľudí logicky vedie k dlhšiemu životu. Organizácie na ochranu ľudských práv tvrdia, že nadácia Billa Gatesa chce prostredníctvom vakcín znížiť pôrodnosť. To by znamenalo, že vakcíny budú spôsobovať u pacientov neplodnosť. Podozrenia, že svetová elita sa snaží zredukovať svetovú populáciu bez toho, aby o tom ľudia vedeli, podporuje aj odhalenie novinárky pôsobiacej v Rakúsku Jane Burgemeisterovej.
Tá tvrdí, že vakcíny proti bežnej sezónnej chrípke farmaceutická firma Baxter zámerne nainfikovala vírusom vtáčej chrípky v rakúskych laboratóriách vo februári 2009. Toto odhalili aj českí vedci, keď vakcínu pred distribúciou otestovali. Onedlho na to prepukla v apríli 2009 prasacia chrípka v Mexiku a následne pandémia po celom svete. Novinárka a aj organizácie na ochranu ľudských práv zároveň poukazujú na fakt, že Svetová zdravotnícka organizácia prijala klauzulu záväznú pre všetky krajiny sveta. Tá určuje, že pri svetovej pandémii určitej choroby sa očkovanie stáva povinným a teda občania nemajú právo rozhodnúť sa. Keďže WHO je medzinárodná zdravotnícka autorita, jej nariadenia prevyšujú zákony a pravidlá na národnej úrovni.
Otázkou na zamyslenie teda je, či novo vynájdená vakcína proti horúčke dengue po otestovaní na ľuďoch a zavedení do výroby a distribúcie, bude plniť len účel vyliečenia tejto choroby. Nakoľko skutočne bezpečná bude? Ide naozaj o zdravie človeka alebo o vyšší cieľ – vyriešiť preľudnenie planéty bez vedomia bežných ľudí. Názor si urobte sami.
Článok prebratý z http://www.rozhlas.sk/radio-slovensko/studio-svet/Prelomovy-objav—vakcina-proti-horucke-dengue?l=2&i=4111&p=2