Monitoring: Sýria a Slovensko

286

 Myrna  Nazzour na hore Zvir

Na otvorenej linke si bežec nastavte na 5. min 56 sek.

http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/2013-09-15-velke-noviny-tv-joj.html

Útok teroriskov chemickými zbraňami v Sýrii

http://www.novavlna.sk/syria-zrkadla-dym-vymysly-a-iluzie/

Arcibiskup Bosny a Haramu:: To nie je Arabská jar, ale Arabská jeseň

Prinášame vám jedinečné interview s Mons. S. E. R. Nicolasom Antibom B.A., arcibiskupom Bosry a Haranu, melchitských katolíkov v Sýrii, o súčasnej situácii. Vzniklo na stretnutí biskupov v Ríme.

2665

Aká bola situácia kresťanov a bežných obyvateľov Sýrie pred vypuknutím vojny? Je pravda, že prezident Asad ešte pred vojnou začal robiť reformy smerom k slobodnejšej spoločnosti?

Pred vojnou mali kresťania a moslimovia priateľské vzťahy. Ja sám mám priateľov medzi moslimami. Prezident Assad urobil pre Sýriu veľa, pred vojnou urobil reformy, napríklad parlamentné voľby. Stranu Baas sme volili preto, aby sa Sýria rozvíjala. Sýrsky ľud sa mal pred vojnou dobre, nebolo chudobných ľudí, ktorí by žobrali na uliciach.

Dá sa povedať, na ktorej strane konfliktu stojí väčšina Sýrčanov, teda či viac podporujú sýrsku vládu, povstalcov alebo sú skôr nestranní?

Mnohí kresťania boli proti prezidentovi Assadovi a mnohí boli za neho. Kresťania sa cítia byť Sýrčanmi a chceli, aby krajina prosperovala.

Pred pár dňami sa islamistickí rebeli zmocnili historického kresťanského mesta Malúla, neskôr sme čítali, že sýrska armáda už mesto získala späť. Ako sú na tom malúlski kresťania?

Mám informáciu z Maluly, keď mi jedna moslimská rodina rozprávala, že niektorí moslimovia prišli do Maluly ešte pred celým incidentom, ako utečenci z inej moslimskej dediny. Teda ich prijali ako ľudí v núdzi. Niektorí z nich však zradili a otvorili prechod do Maluly autu rebelov, ktoré vybuchlo. Niečo podobné ako história trójskeho koňa.

Ako vnímate tzv. Arabskú jar?

To čo vidíme, nie je arabská jar, ale ako to nazval náš patriarcha Gregor Laham III., to je arabská jeseň. Ľud, ktorý zomiera, hladuje, krajina je zničená. Na jar všetko rozkvitá a všade je život, my však naopak vidíme smrť, bolesť a utrpenie.

„V Turecku, v Jordánsku, či v Libanone sú utečenecké tábory, ktoré zámerne financuje a podporuje Saudská Arábia, či Emiráty. Jedným z motívov je, aby sa Sýria vyprázdnila od kresťanov.“

Do ktorých krajín utekajú Sýrčania? Ako je tam o nich postarané?

Dôvodom, prečo mnohí kresťania zanechali Sýriu, bol, že mali strach žiť v nepredstaviteľných podmienkach. Niektorí museli utiecť, lebo nebolo inej možnosti. V Turecku, v Jordánsku, či v Libanone sú utečenecké tábory, ktoré zámerne financuje a podporuje Saudská Arábia, či Emiráty. Jedným z motívov je, aby sa Sýria vyprázdnila od kresťanov. V médiách sa dozvedáme, že mnohí kresťania boli nútení utiecť do Švédska. Prečo to západné krajiny robia? Aby pomohli vyprázdniť Sýriu?

Vidíte nádej, že by sa mohla vojna v dohľadnej dobe skončiť?

Mám nádej, že vojna raz skončí. Bude potrebné vybudovať krajinu. Bude potrebné odstrániť nenávisť. Zmieriť ľudí navzájom.

Ako vám môžu kresťania zo západných krajín pomôcť?

Pomôžte nám ostať v našej krajine. Blízky východ bez kresťanov bude veľkým nebezpečenstvom pre Západ. Je to miesto, ktoré dalo svetu Božie Zjavenie v osobe Ježiša Krista. V tomto priestore vznikli všetky tri veľké monoteistické náboženstvá. Vy na Západe so svojimi zbraňami môžete zničiť Sýriu.

Matúš Demko, Lukáš Obšitník

Za pomoc s realizáciou rozhovoru ďakujeme vladykovi Milanovi Lachovi SJ, bez ktorého pričinenia by takéto exkluzívne interview nebolo možné.

 V obrazoch: Pred Ústavným súdom bojovali za život
 Podujatie Objatie Ústavného súdu sa stredu v Košiciach konalo v rámci príprav na Národný pochod za život. Organizátori sú už teraz pripravení zvládnuť až 50-tisíc účastníkov podujatia, ktoré vyvrcholí 21. a 22. septembra.
Košice1

Čítajte viac: 
http://kosice.korzar.sme.sk/c/6939758/v-obrazoch-pred-
ustavnym-sudom-bojovali-za-zivot.html#ixzz2fK7lKutv