Monitoring: Slovensko prijme kresťanov z Iraku, Zázrak v USA-video, Teror ako politika, Bašár Asad pre ČT, Vývoj situácie Rusko-Turecko-EÚ, Správy

285

 Slovensko prijme komunitu kresťanov z Iraku. V najbližších dňoch do krajiny dorazí 149 asýrskych kresťanov. Novinárom to dnes oznámili na tlačovej konferencii v Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre. Ide o komunitu, ktorá hovorí po aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. V Iraku sú priamo ohrozovaní tzv. Islamským štátom, informovali minister vnútra Robert Kaliňák a nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Kresťania z Iraku budú bývať po absolvovaní zákonných procedúr v cirkevných objektoch a u dobrovoľníkov, ktorí ponúkli ubytovacie kapacity v Nitre a v jej okolí.

vysvetlil minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého všetci prešli slovenskými bezpečnostnými previerkami. Ich pustupná integrácia sa začne v azylovom tábor v Humennom, neskôr budú rozdelení do miest a obci v okolí Nitry. Prejdú aj zdravotnými vyšetreniami. Sú medzi nimi lekári, umelci či programátori. Do našej krajiny by mali prísť v najbližších dňoch chartrovým letom.

modlitbaArticoloRodiny kresťanov, ktoré prídu na Slovensko, boli podľa ministra vnútra vybrané z viac ako tisícky rodín, ktoré mali záujem o integráciu. Najväčšiu časť tvoria deti. „Tretinu tvoria deti do 15 rokov, potom je tam veľká skupina tínedžerov a ľudí do 25 ľudí, tých je asi 20 – 30. Potom je tam stredný vek, teda rodičia a asi osem ľudí nad 60 rokov,“ povedal Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré spolu s Diecéznou charitou Nitra zodpovedá za projekt ich integrácie v regióne Nitry. Naplánovaný je na tri roky. Rodiny by mali byť potom schopné postupne sa osamostatniť a postarať sa sami o seba. Náklady na pobyt kresťanov sa budú hradiť z peňazí už vyčlenených na azylovú politiku, so sponzorov a zahraničných kresťanských donorov.

Peter Brenkus novinárom povedal, že v projekte integrácie rodín do miestnych komunít bude pomáhať množstvo dobrovoľníkov a vznikne aj dvanásť pracovných miest.  „Počítame s tým, že mnohé rodiny budú integrované oveľa skôr a odpoja sa od tejto našej pomoci. Aj po skončení projektu budú môcť zostať bývať vo väčšine objektov, ak budú mať záujem. Ale samozrejme, môžu si zaobstarať aj vlastné, iné bývanie,“ povedal Brenkus. Koncentrácia ľudí začlenených do jednotlivých obcí kraja nebude podľa Kaliňáka vysoká. „Najmä preto, aby boli nútení k interakcii s miestnym obyvateľstvom,“ vysvetlil.

„Katolícka cirkev deklarovala viackrát, že je ochotná pomôcť ľuďom, ktorí sú v núdzi, ktorí sú prenasledovaní v týchto nie pokojných časoch,“ potvrdil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Prejavila to podľa neho už pred rokom, keď organizovala zbierku na podporu prenasledovaným kresťanom. Teraz pomôže v spolupráci zo združením Pokoj a dobro. „Chceme v spolupráci s vládou SR poskytnúť ľuďom, ktorí sú prenasledovaní, strechu nad hlavou, ale aj duchovné prostriedky, aby nestratili svoju kresťanskú identitu,“ dodal biskup Judák. Priestory na ubytovanie kresťanských rodín ponúkli dobrovoľníci, časť zariadení patrí cirkvi. „Schopnosť integrovať sa je u každého individuálna.Integračný proces trvá osem mesiacov až dva roky,“ dodal Kaliňák.

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20151130046

TA3: Údajná dohoda Turecka s EÚ o utečencoch

Eucharistický zázrak v USA

Teror ako politická metóda

Sýrsky prezident Bašár Asad pre ČT

Vývoj situácie Rusko-Turecko-Európa (politológ V.V.Pjakin)

TA3: Slovensko podáva žalobu na EÚ 

Turecko: Biskup varuje kresťanov pred snívaním o EÚ

Paolo Bizzeti-2Iskenderun, 2.12.2015 (kath.net/KNA) 018 576 – V tureckom Iskenderune nastúpil do úradu nástupca zavraždeného biskupa Luigiho Padoveseho. Taliansky jezuita Paolo Bizzeti (67) má na starosti katolíkov celého východného Turecka. V nástupnej kázni vyzval biskup kresťanov, aby napriek ťažkostiam zostali v krajine. Aj vo všetkých generáciách pred nimi sa museli kresťania pevne držať svojej viery «často za cenu života», povedal biskup Bizzeti.

Svoj príchod z Talianska do Turecka nazval Bizzeti «istým druhom proti-exodu». Svoju diecézu varoval pred snívaním o vysťahovaní. Mnohí si myslia, že EÚ je «plná šancí, bohatá a kresťanská». V skutočnosti tam rodina trčí v kríze, vládne individualizmus a chudoba v oblasti vzťahov. Aj keď je v Európe veľa kostolov a svätých omší, neznamená to, že je tam mnoho Ježišových učeníkov, ako povedal biskup. Kresťania v Turecku musia «byť v poprednej línii, aby vybudovali demokratickú krajinu».

Biskup Bizzeti, narodený 22. septembra 1947 vo Florencii je jezuitom od r. 1966 a od r. 1978 bol opakovane v Turecku. Naostatok pracoval ako riaditeľ Centra pre vzdelávanie laikov v Padove. Jeho terajšie pôsobisko so sídlom v Iskenderune je apoštolský vikariát – predstupeň diecézy.

Bizzetiho predchodca biskup Padovese bol v r. 2010 prebodnutý svojím moslimským vodičom. Súd ho vyhlásil za duševne na: Údajné dohoda s Tureckom o utečencochrušeného osamelého páchateľa. Cirkevní predstavitelia však vyjadrili pochybnosti o to, či bola turecká justícia ochotná prípad dôkladne vyšetriť.  Obvinený vydával v procese protirečiace výpovede o svojich motívoch. Špekulovalo sa od islamistického pozadia až po homosexuálny vzťahy. –zg-

Líbya: Zavraždili dvoch koptských kresťanov

Tripolis, 2.12.2015 (kath.net/idea) 018 575 – V Líbyi zavraždili zrejme bojovníci teroristického „Islamského štátu“ dvoch koptských kresťanov. Sú to bratia Vasfy (37) a Fahmy (27) Bakhitoví, ako informovala kresťanská nadácia „International Christian Concern“ z Washingtonu.

Bratia pochádzajú z Egypta. Do Líbye odišli ako stavební robotníci, aby tam zarobili na živobytie pre svoje rodiny. Bratom počiatkom novembra zatelefonovali, že majú pre nich prácu. Zadávateľ vyhlásil, že na druhý deň po nich príde, aby ich odviezol na stavbu. Odtiaľ sa už Vasfy a Fahmy Bakhitoví nevrátili. O štyri dni neskôr našli ich mŕtvoly dobrých 60 kilometrov za západolíbyjským mestom Misrata v púšti. Obaja boli popravení strelami do hlavy. Okrem toho našli u nich čierne rukavice s islamskými veršami na nich. Podľa nadácie v spomínanej časti Líbye ovláda IŠ rozsiahle regióny. -zg-