Monitoring: Kampaň proti babyboxom v Česku a i.

566

Útok na možnosť záchrany života

Zahoď decko! Kto stojí za zákernou kampaňou v Česku?

 Česko je pobúrené. Na internete sa objavila mapa krajiny, kde sú vyznačené mestá so schránkami pre nechcené narodené deti, takzvané babyboxy. Na tom by nebolo nič zlé, keby slogan kampane nehlásal: Omrzelo ťa? Zahoď ho! Zámerom projektu, ku ktorému sa oficiálne nikto nehlási, môže byť podľa českých médií snaha vyvolať diskusiu o babyboxoch – obdobách slovenských hniezd záchrany.

Ludvík Hess: Zakladateľ babyboxov v Česku spojenie so spornou kampaňou Zahoď decko! odmieta. Foto: MARTIN STOLAŘ/MF DNES/profimedia.sk

 Záhadná kampaň:

Autori kontroverznej iniciatívy zverejnili adresy českých  miest s babyboxmi bez ďalších konkrétnych informácií. Kampaň akoby „iba“ naznačovala, že v Česku sa možno detí pomerne ľahko zbaviť.

„Nenechaj sa pre plienky vtiahnuť do dlhovej špirály!“ píše sa na internetovej stránke projektu. Kto za výzvou stojí a aký je zámer iniciátorov, nie je jasné. Z anonymnej e-mailovej adresy  nám prišla len odpoveď, že otázkami sa začnú onedlho zaoberať.

„S tým nemáme nič spoločné a nemilo sa nás to dotklo. Naše heslo je totiž iné – Ako dieťa odhodené v nádobe na odpad umriem,“ bráni sa zakladateľ babyboxov v Česku Ludvík Hess. Kampaň považuje za necitlivú.

mapa zahoď decko
Omrzelo ťa? Zahoď ho!: Kontroverzná kampaň bez autora vraj môže byť kritikou babyboxov.
Foto: ADOLF HORSINKA/MF DNES/profimedia.sk

Zneužitá únia?

Projekt Zahoď decko! sa tvári, akoby ho podporil aj Európsky sociálny fond. Oficiálne logo fondu je totiž umiestené na spornej mape. České ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré projekty s podporou fondu administruje, sa však od iniciatívy dištancovalo.

„Z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu nebol projekt s takým názvom ani podobne zameraný projekt nikdy financovaný,“ tvrdí hovorkyňa úradu Viktorie Plívová. Na otázku, či niekto nezneužil oficiálne symboly jednej z inštitúcií Európskej únie, však neodpovedala.

Ruky preč od projektu dáva i české ministerstvo pre miestny rozvoj, ktoré prideľuje a kontroluje časť peňazí z fondu. „V systéme taký projekt nemáme. Podporujeme predovšetkým prorodinné projekty, čo určite nie je tento prípad,“ ubezpečuje hovorkyňa ministerstva Jana Jabůrková.

Pripomína, že ak by projekt získal peniaze z fondu v rokoch 2007 až 2013, muselo by byť súčasťou propagácie i logo operačného programu. S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o prípad zneužitia loga Európskeho sociálneho fondu. Ministerstvo však podľa Jabůrkovej nemôže preveriť, kto logo využil.

„Tam naše kompetencie nesiahajú. Našou hlavnou úlohou je kontrolovať využitie vyplatených prostriedkov a k tomu v tomto prípade nedošlo,“ dôvodí.

Diskusia šokom

České médiá špekulujú, že za iniciatívou by mohli byť kritici babyboxov. Kampaň Zahoď decko! by vraj mohla byť akýmsi spúšťačom celospoločenskej diskusie. Odporcom babyboxov prekáža, že anonymné, elektronicky strážené a bezasistenčné zariadenia nedokážu garantovať bezpečnosť a zdravie dieťaťa.

Riziko, že systém zlyhá a bezbranný novorodenec zostane zatvorený v schránke bez toho, aby o ňom zdravotný personál vedel, podľa nich nemožno na sto percent vylúčiť. Namietajú, že babyboxy neznižujú počty nájdených mŕtvych novorodencov.

Upozorňujú tiež na možnosť ich zneužitia v prípade unesených detí, ktorých sa takto únoscovia ľahko zbavia. Kritici dávajú pred babyboxmi prednosť zriaďovaniu centier pre utajované a anonymné pôrody, rozširovaniu siete azylových domov a väčšiemu počtu sociálnych pracovníkov v teréne. Tak by sa vraj predišlo odkladaniu detí na nebezpečné miesta, za ktoré babyboxy považujú.

Na zrušenie babyboxov Česko opakovane vyzýva aj Výbor OSN pre práva detí.

Zakladateľ babyboxov Hess oponuje, že každé dieťa má právo na život. „Ak je niečo, čo dáva novorodencom právo na život, tak je to práve babybox,“ dôvodí.

Všetky nájdené deti podľa neho našli svoje náhradné rodiny a žiadne neskončilo v ústavnej starostlivosti. Bez ohľadu na to, kde je pravda, kampaň Zahoď decko! vyvoláva vášne. Ak jej cieľom bolo otvoriť verejnú diskusiu, urobila to spôsobom príznačným pre svet šoubiznisu, a nie pre svet detí – šokom.

Čo je babybox

Babybox je miesto, kde môžu matky anonymne odkladať svoje nechcené deti bez toho, aby riskovali postih zo strany štátu alebo ohrozenie bezpečnosti a zdravia svojich potomkov. Elektronicky monitorovaná schránka dá obsluhujúcemu zdravotnému personálu okamžite vedieť, že do nej vložili dieťa.

Babyboxy fungujú v jedenástich z dvadsiatich siedmich členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska.  Kým v Česku sa štatistika „odložených“ detí približne za sedem rokov existencie pohybuje okolo čísla osemdesiat, na Slovensku sa zhruba za rovnaké obdobie ocitli v hniezdach záchrany približne štyri desiatky detí.

Poľská cirkev obhajuje pred OSN detské hniezda záchrany

OSN navrhuje zariadenia pre nechcené deti zakázať, ale podľa arcibiskupa Kowalczyka zachraňujú životy.

VARŠAVA. Poľský arcibiskup Józef Kowalczyk obraňuje existenciu „baby-boxov“, do ktorých môžu matky anonymne odložiť nechcených novorodencov. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Katolícky prímas Poľska vo svojom komentári, ktorý odznel v nedeľu na súkromnom televíznom kanáli TVN, reagoval na nedávny návrh OSN zakázať tieto zariadenia.

Arcibiskup povedal, že baby-boxy, tzv. „okná života“, zachraňujú životy a sú súčasťou tradícií krajiny. Kowalczyk uviedol, že Poľsko má „svoju vlastnú identitu, kultúru a svedomie“.

Jeho komentáre prichádzajú po tom, ako Výbor OSN pre práva dieťaťa v novembri vyhlásil, že „baby-boxy“ by mali byť zakázané, čo sa výbor aj snaží presadiť v Európskom parlamente.

OSN ďalej tvrdí, že boxy pripravujú deti o právo spoznať svojich biologických rodičov.

http://www.sme.sk/c/6625041/polska-cirkev-obhajuje-pred-osn-detske-hniezda-zachrany.html

Včera elitní komunisti, dnes miliardári a eurokomisári

MGIMO je zkratka elitní ruské diplomatické školy. Ještě za komunismu tu lovila agenty KGB, ale také tu studovali dnes vlivní Češi. Absolventi se každoročně scházejí na ruském velvyslanectví v Praze. A další večírek absolventů je naplánovaný právě na začátek prosince.
Šéf Penty Marek Dospiva

MGIMO vystudoval například šéf Penty Marek Dospiva. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ten spolek se podobá mocnému a tajemnému řádu templářských rytířů – není ho moc vidět, avšak jeho členové zastávají vlivné posty v byznysu a politice v desítkách evropských zemí. Řeč je o absolventech Moskevského institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Co je MGIMO?

Moskevský státní institut mezinárodních vztahů spadá pod ministerstvo zahraničí. Univerzita je nejstarší ruskou školou na přípravu diplomatů.  Před pádem komunismu měla na školu velký vliv KGB, která také lovila mezi studenty. Dnes na MGIMO studují i Američané, Britové, Francouzi a také Češi.

MGIMO vystudovali třeba miliardáři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák z Penty. Z Moskvy se pak ze světového fóra absolventů právě vrací šéf českého klubu MGIMO Josef Krejčí s europoslancem a místopředsedou KSČM Jiřím Maštálkou.Pokud mluvíme o setkávání absolventů MGIMO, pak je nutné dodat, že na této škole  studovali vesměs za komunistických časů. A tehdy byl institut proslulý úzkými vazbami na sovětskou KGB.

„Ti lidé drží pevně při sobě. Spojuje je viditelná hrdost na elitní školu, na kterou nedají dopustit,“ vysvětluje Randák.

MGIMO vystudoval i eurokomisař Štefan Füle. „Avšak žádných srazů jsem se nikdy nezúčastnil a ani to neplánuji,“ říká.                 (krátené)

Harvardská univerzita šokovala: Podporuje skupinu sado-maso

Harvardská univerzita je najstaršou a najprestížnejšou školou v USA. Preto prekvapila správa, že začala podporovať študentskú fetišistickú organizáciu.

 

Harvardská univerzita šokovala: Podporuje skupinu sado-maso

Hravardská univerzita začala podporovať skupinu sado-maso. Foto: ilustračné, profimedia.sk

Na Harvard College existuje neobvyklá skupina, ktorá sa však neorganizuje na tajných fórach alebo v pivniciach a kluboch.

Organizácia je od piatka oficiálne podporovaná univerzitou.

Dôvodom je: „Pozitívne a správne pochopenie alternatívnej sexuality a sado-maso praktík na škole, ako aj poskytnutie priestoru, v ktorom sa budú stretávať dospelí v študentskom veku a budú mať zároveň pocit, že ich sexualita je akceptovaná.“

Skupina má už 30 členov

Klub, ktorý má podľa CNN 30 členov z radov študentov, sa neobmedzuje len na sado-maso praktiky, ale oslovuje aj osoby so špeciálnymi sexuálnymi túžbami všetkého druhu, ako sa hovorí v stanovách združenia. Traumatické zneužívanie alebo ublíženie na zdraví nie je povolené.

Tým, že je organizácia oficiálne podporovaná Harvardskou univerzitou, bude dostávať aj finančné príspevky a môže sa stretávať v priestoroch školy.

Pre podporu neobvyklej skupiny sa vyslovili dve príslušné komisie.

http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/harvardska-univerzita-sokovala-podporuje-skupinu-sado-maso.html

Katolíci napadeni feministkami při obraně katedrály

Autor: Karel I. Šimek | Publikováno: 20.10.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ

V argentinském městě Posadas se 11. října uskutečnila takřka orgiastická demonstrace feministek a propotratových aktivistek. Účastnice demonstrace křičely, plivaly a stříkaly barevnými spreji na katolíky, kteří vlastním tělem bránili místní katedrálu. Incident byl zachycen přítomnými novináři na videozáznam.

Každoroční “Národní setkání žen” je nechvalně proslulé pro notorické projevy vandalismu a další útoky na katolickou církev. Podle zpráv místních médií nechal u této příležitosti místní biskup Juan Martínez uzavřít katedrálu a zrušit pravidelné bohoslužby. S nepochopením se však letos setkalo to, že biskup přímo nepožádal policii o vytvoření bariér nebo o aktivní ochranu katedrály, která se nachází při trase pochodu feministek.

Místní katolíci obstoupili průčelí katedrály a vlastním tělem bránili chrám Páně před poničením a znesvěcením. Vytvořili živou zeď, přičemž byli s modlitbou na rtech vystaveni útokům agresivních “aktivistek” bez jakékoli policejní ochrany.

Po těchto útocích, při kterých se účastnicím demonstrace podařilo barevnými spreji počmárat část katedrály, biskup Martínez řekl, že diecéze zvolila “mírovou cestu bez konfrontace”, útoky feministek však označil za hanebné. Feministky přitom označil za profesionální provokatérky. Řekl, že do 48 hodin budou hanebné nápisy odstraněny, avšak to, že bylo město takto vystaveno útokům, vandalismu a demolicím, je ostudné. Neopomněl se též vyjádřit v tom smyslu, že pokud by se něco takového událo u synagogy, bylo by to ihned všemi označeno za antisemitskou agresi. Jestliže je to zaměřené proti katolíkům, není to žádný problém.

Argentinské “Národní setkání žen” každoročně přitahuje tisíce aktivistek z různých extremistických feministických uskupení, z velké části takových, které sdružují ženy postižené homosexualitou. V rámci těchto setkání se snaží krajně agresivním a obscénním způsobem prosazovat svůj politický program postavený na plné legalizaci potratů a všeobecné akceptaci homosexuálních projevů se všemi důsledky, k čemuž nyní postupně dochází v Evropě.

V roce 2010 byla poničena řada budov ve městě Paraná, kde byli též fyzicky napadáni místní katolíci, přičemž nejméně jeden utrpěl těžké zranění. K podobným konfrontacím došlo i v letech 2007 a 2008.

K. I. Šimek, na základě různých internetových zdrojů, především LifeSiteNews.

http://www.stjoseph.cz

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2265-katolici-napadeni-feministkami-pri-obrane-katedraly.aspx