Monitoring: Berlínsky múr, KINO: Životy tých druhých

828

Pred 25 rokmi padol Berlínsky múr. Bolo za tým prerieknutie

Veľké historické udalosti niekedy spustí obyčajná náhoda. Tak to bolo aj s pádom Berlínskeho múru pred 25 rokmi. A človek, ktorý svojím prerieknutím uvoľnil lavínu, sa volal Günter Schabowski. To, že fakticky odštartoval koniec Nemeckej demokratickej republiky, si však vtedy neuvedomil.

dnes, 10:00 Bratislava/Berlín

Diskusia (105)

Berlínsky múr

Odporúčame aj:

Ticho pred búrkou

Kto by chcel do dejín vstúpiť ako babrák? Schabowskemu sa to nechtiac podarilo. Bol štvrtok 9. novembra 1989 a NDR sa už niekoľko mesiacov zmietala v revolučných kŕčoch. Cez Maďarsko a Československo utiekli z krajiny tisíce občanov, v mestách zúrili demonštrácie.

Večer sa v Berlíne konala tlačová beseda, kde mali súdruhovia zo Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED) informovať o tom, aké prijali kroky. Jedným z nich bola aj nová regulácia ciest na Západ, lebo pochopili, že musia prijať isté ústupky, aby upokojili davy v uliciach.

Preto rozhodli, že kto bude mať platný pas a vízum, bude môcť vycestovať i do západného Berlína, respektíve do Nemeckej spolkovej republiky. Malo to začať platiť už od 4. h ráno 10. novembra.

Obyvatelia krajiny o tom zatiaľ netušili. Komunisti vo vedení štátu to plánovali previesť postupne, pomaly, aby sa im to nevymklo spod kontroly. Schabowski, ktorého poverili, aby pred novinármi vystúpil, však na rozhodujúcom zasadnutí ústredného výboru nebol, a jediné, čo mal v rukách, bol počmáraný zdrap papiera s inštrukciami svojho šéfa Egona Krenza. Nestihol si ho ani prečítať…

http://www.aktuality.sk/clanok/265157/pred-25-rokmi-padol-berlinsky-mur-bolo-za-tym-prerieknutie/

 

Berlínsky múr
;

KINO (repríza) : Životy tých druhých 

Život v bývalej NDR sa ničím nelíšil od života v ostatných krajinách bývalého „socialistického tábora.“  A vzhľadom na „precíznosť“  a nemeckú  prax prevádzať totalitu „na doraz“, tu zahynulo oveľa viac ľudí ako v celom stredoeurópskom „východnom bloku“ a to najmä pri prechode do bývalého západného Nemecka.  Preto bol pád Berlínskeho múru 9. novembra 1989 dejinným prelomom Európy.  Film Životy tých druhých nám približuje atmosféru strachu, ale aj odvahy obyvateľov v bývalej NDR.


Životy tých druhých II.

Gorbačov: Svet je na pokraji novej studenej vojny, možno sa už aj začala!

Gorbačov: Svet je na pokraji novej studenej vojny, možno sa už aj začala!Posledný sovietsky líder Michail Gorbačov pred Brandenburskou bránou v Berlíne.
08.11.2014, 16:31 | Napätie medzi hlavnými veľmocami posunulo svet bližšie k novej studenej vojne, vyhlásil bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov.

Michail Gorbačov (83) na oslavách 25. výročia pádu Berlínskeho múru obvinil Západ, predovšetkým Spojené štáty, že po rozpade Sovietskeho zväzu a komunistického tábora pred štvrťstoročím začali k ostatným krajinám pristupovať z pozície nadradeného víťaza. Dôsledok je podľa neho možné sčasti vidieť aj v neschopnosti svetových veľmocí predísť alebo riešiť konflikty v Juhoslávii, na Blízkom východe a nedávno aj na Ukrajine. „Svet je na pokraji novej studenej vojny. Niektorí dokonca tvrdia, že sa už začala,“ uviedol Gorbačov.

Gorbačov vyzval na obnovenie dôvery prostredníctvom dialógu s Moskvou a navrhol, aby Západ zrušil sankcie uvalené na vysokopostavených ruských predstaviteľov za to, že Rusko podporuje separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Ak sa nedosiahne bezpečnosť v Európe, kontinent bude mať bezvýznamné postavenie v svetových záležitostiach, varoval Gorbačov.

http://www.cas.sk/clanok/298881/gorbacov-svet-je-na-pokraji-novej-studenej-vojny-mozno-sa-uz-aj-zacala.html