Aleppe 13. decembra 2016 (HSP/Foto:PrintScreen rusvesna,Youtube
Sýrska armáda definitívne oslobodila Aleppo, obyvatelia už večer vyšli do ulíc a oslavujú víťazstvo, ktoré ukončilo takmer 4,5 ročné obdobie bojov. Ešte včera poobede Hizballáh uverejnil, že útoku vládnych síl a ich spojencov sa už nedokážu teroristi ubrániť
Teroristi utrpeli vysoké straty, neskôr sa rozhodli zložiť zbrane. Posledné boje sa odohrávali v štvrtiach Bustan al Kasr, Kalas a Al Mashad. Ešte včera podvečer sa zvyšky teroristov zdržiavali v štvrti Salaheddin, no informácie z vládnych zdrojov hovorili, že aj títo teroristi čoskoro zložia zbrane.
Obyvatelia ešte pred oficiálnym oznámením o oslobodení Aleppa vyšli do ulíc, nehľadiac na dážď. Objímali sa, pozdravovali sa navzájom a tešili sa, že sa Aleppo podarilo oslobodiť a ukončiť obdobie teroru “umiernenej opozície” a skupín prepojených so záujmami USA a Západu.
Sýrska televízia upravila celý svoj program a vysielala masové oslavy z Aleppa, ako aj pozdravy, ktoré oslobodenému mestu zasielali iné mestá Sýrie.
Dnes ráno sýrska armáda potvrdila ukončenie bojov a informáciu o totálnom vyčistení Aleppa od teroristov. Legitímny sýrsky prezident Bašár Asad pozdravil vojakov sýrskej armády a ich spojencov pri príležitosti získaného víťazstva.
Poslední teroristi zložili zbrane, nastúpili do autobusov a odišli bez zbraní do Idlibu. Bitka o Aleppo sa začala dňa 19.7.2012 v štvrti Salah ad Din a v tej istej štvrti sa aj dňa 13.12.2016 symbolicky skončila.
Dodatok: Česká Nezávislá TV informácie o možnej právnej záchrane nehnuteľností napokon dementovala
Príspevky na sociálnych sieťach monitoruje polícia
11. dec 2016
Foto: archív
Gatestonský inštitút vo svojej novej správe upozorňuje na skutočnosť, ktorú mainstreamové médiá zámerne prehliadajú: v západnej Európe sa masívne porušuje sloboda slova. Ide predovšetkým o negatívne názory na migrantov.
V holandskom meste Sliedrecht polícia nedávno navštívila Marka Jogeneela, ktorý vraj priveľa prispieva na sociálne siete. Policajti ho vyzvali, aby „dával pozor na svoj tón“, keďže jeho príspevky sa môžu javiť ako poburujúce. Jogeneel okrem iného napísal: „Vysoká škola v Sliedrechtu prichádza s návrhom prijať 250 utečencov v priebehu najbližších dvoch rokoch. Je to však zlý nápad!“
Polícia pre podobné príspevky na sociálnych sieťach kontaktovala v poslednom čase minimálne dvadsať ľudí. Jej hovorca na margo podobných zákrokov potvrdil, že stránky na Facebooku či Twitteri monitoruje v reálnom čase desať spravodajských jednotiek detektívov, hľadajúcich názory, ktoré podľa nich „zachádzajú priďaleko“.
Keď nájdu niečo podozrivé, policajti môžu „navštíviť autorov a vysvetliť im, aký vplyv môžu mať ich príspevky na internete“. Hoci je Holandsko tradične tolerantná krajina, aktívne začína cenzurovať sociálne siete. Nejde však len o túto krajinu.
Foto: archív
Vo februári zatkli vo Veľkej Británii Scotta Clarka za vyjadrenie na Facebooku, že sýrski utečenci by mali „vidieť našu horšiu stránku“. Komentoval aj sexuálne útoky mužov arabského či severoafrického pôvodu na ženy: „Ak sa niečo stane akémukoľvek mladému dievčaťu, osobne napľujem do tváre radným pánom, ktorí tlačili na to, aby sme ich prijali.“
Alebo: „Je to doslova islamská invázia. Práve som videl v miestnom pohostinstve 15 Sýrčanov. Od začiatku som proti ich príchodu.“ Podľa inšpektora Ewana Wilsona z policajného oddelenia v Dunoone „zatknutie tejto osoby vysiela jasný signál, že škótska polícia nebude tolerovať nijakú formu činnosti, vyvolávajúcu nenávisť a provokujúcu urážlivými komentármi na sociálnych sieťach“.
Podobné prípady možno nájsť aj v Nemecku. Za svoje názory sa dostali pred súd manželia Peter a Melanie M. Vytvorili protiimigračnú stránku na Facebooku, kde napísali: „Vojna a ekonomickí utečenci zaplavujú našu krajinu. Prinášajú teror, strach, smútok. Znásilňujú naše ženy a ohrozujú deti. Skončime to!“ On dostal deväťmesačný podmienečný trest, ona 1 200-eurovú pokutu.
Sloboda slova v západnej Európe začína byť zásadne obmedzená, ak ide o vyjadrenie akéhokoľvek negatívneho postoja k imigrantom. To je koniec demokracie. Tým skôr, že je to pravdepodobne iba začiatok oveľa tvrdšej cenzúrnej vlny, ktorá nás ešte len čaká.