Správa z tlače:
Približne 2000 ľudí podporilo pochod Za život
Okolo 2000 ľudí nielen z Bratislavy, ale i z rôznych regiónov Slovenska prišlo dnes na Hviezdoslavovo námestie, aby podporili myšlienku ochrany života každého človeka bez ohľadu na vek, pohlavie, zdravotný stav, rasu, kultúru a náboženstvo…
http://www.news.sk/rss/clanok/2013/03/992390/priblizne-2000-ludi-podporilo-pochod-za-zivot/
Ako sme vás milí čitatelia informovali, v sobotu dňa 16. marca sa uskutočnil v Bratislave pochod pod názvom Bratislava za život. Organizátormi pochodu bolo združenie Ladislava Hanusa, Fórum života a Inštitút pre ľudské práva a rodinu. Prinášame vám niekoľko záberov, v príprave máme videozáznam z tejto akcie.
Pochod Bratislava za život sa konal za potešiteľnej účasti. Skutočnosť, nad ktorou sa pozastavilo viacero prítomných bola, že pochod mal sekulárny charakter, a to napriek prítomnosti množstva známych kňazov a pri prevažujúcej účasti veriacich. Samotný program niesol známky pomerne nesúrodej hudobno-rozprávačskej šou. Ani od jedného rečníka sme nezachytili čo len jednu vetu – povedzme, že „život je Boží dar“. O aspoň jedinej spoločnej modlitbe ani nehovoriac. Napriek prítomnosti niekoľkých politikov (vrátane europoslankyne MUDr. Anny Záborskej) ani jedného organizátori nepozvali na pódium. Zato sme si v pásme vypočuli nie príliš duchaplné vsuvky (napríklad spevák Marián Čekovský) . Našťastie odzneli aj niektoré zmysluplné svedectvá. Organizátori sa zrejme snažili o čo najširší záber myšlienky ochrany života bez duchovného rozmeru, avšak toto bola veľmi nešťastná myšlienka hlavne na Hviezdoslavovom námestí, kde sa pred 25 rokmi odohrala manifestácia, kde sa ľudia nebáli a nehanbili modliť sa ani pod údermi obuškov. Množstvo občanov v bývalej ČSSR pritiahli títo veriaci práve odvážnou modlitbou. Dnes sa modlitby na verejnosti zriekame sami. Aký výsledok to prinesie? Nečudujme sa potom.
Vrcholom však bola inzultácia prítomného Mgr Antona Čulena – ktorý si priniesol na pochod obraz Božieho milosrdenstva – usporiadateľmi pochodu. Napriek tomu, že organizátori sami vyzvali ľudí, aby si priniesli zo sebou inšpiratívne predmety a transparenty, usporiadatelia vyzvali Mgr Antona Čulena, aby si zbalil obraz Božieho milosrdenstva, pretože to je prejav „extrémizmu“. Nakoľko sa ale napadnutý bránil, napokon ho nechali na pokoji. Jeho obraz môžete vidieť aj na priloženej snímke, ako JEDINÝ náboženský prejav… Nuž, veľmi striktne poňatý pochod „bez ohľadu na „rasu, kultúru a náboženstvo“.
Mgr. Anton Čulen je predseda združenia Aliancia za voľnú nedeľu, a sám poriada pochody. V roku 2008 sme spolu s ním odovzdali do Národnej rady Slovenskej republiky vyše 100 000 podpisov občanov Slovenska, ktorí petíciou žiadali urýchlenie ratifikácie Zmluvy Slovenskej republiky zo Sv. Stolicou o Výhrade svedomia.
Veríme, že aspoň slovenský východ sa nedá zahanbiť v týchto pochodoch a ukáže liberálnej a sekulárnej Bratislave, že naša opora je Boh, Kristus a Panna Mária, a nie podriadenie sa manierom Európskej Únie.
Nuž – ako sa zdá, my sami sebe tú výhradu vo svedomí berieme. Mgr. Anton Čulen následne uverejnil, otvorený list organizátorom so žiadosťou o vysvetlenie. K žiadosti o vysvetlenie sa pridalo aj naše združenie, zatiaľ sme odpoveď neobdržali. Anton Selecký
18. marca 2013: Odpoveď Fóra života:
Pekne pozdravujem, pan Selecky, dakujeme za Vas mail. Odpovedam v mene Mareka Michalcika, pretoze je na ceste do Bruselu a najblizsie tri dni nebude mat moznost reagovat. Velmi nas mrzi negativna skusenost p. Culena. Podujatie Bratislava za zivot vsak neorganizovalo Forum zivota, my sme boli iba partnerom a na pochode za zivot v podstate hostom.
Organizatormi boli Spolocenstvo Ladislava Hanusa a Institut pre ludske prava a rodinnu politiku, oni urcovali aj charakter celeho podujatia. Vas mail som im posunula, ale ak by ste chceli reagovat osobne, mozete napisat na media@bratislavazazivot.sk , alebo info@bratislavazazivot.sk Dakujeme za postreh, aj za podporu, ktoru Foru zivota prejavujete.
S pozdravom, Dana Jaceckova PR a media Forum zivota
Link listu Mgr. Antona Čulena: