Za nenarodené deti. Prečo sa pochodovalo proti potratom?
Štefan Kuffa,poslanec NR SR za Obyčajných ľudí (prvý zľava) sa prihovoril zhromaždeniu
Košice 4. novembra (HSP/Foto: Mirka Majorošová)
Prečo pokladáte za dôležité byť proti potratom?
V piatok (2.11.) večer sa v Košiciach zhromaždení ľudia, so sviečkami a protipotratovými transparentami, vydali na pochod k Univerzitnej nemocnici na Rastislavovej ul.
“Prečo je pre vás dôležité zúčastňovať sa takýchto protestov?” – spýtali sme sa jedného zo zúčastnených.
Do našich životov stále agresívnejšie preniká pseudokultúra smrti. Kultúra, ktorá degraduje človeka a život ako taký. Na vrchole tejto pyramídy deštrukcie sú práve umelé potraty, zabíjanie vlastných detí rodičmi, dobrovoľne, v záujme vyššej životnej úrovne, ale hlavne v záujme sebectva a egoizmu. Na potrat ide v 60 percentách vydatá žena, ktorá už má jedno alebo dve deti. Výhovoriek je plný cintorín. Teraz na to nie je vhodná doba, klesla by nám životná úroveň, moja kariére sa práve nádejne rozbieha atď.
Protestnej akcie sa zúčastnilo veľa mladých ľudí
Táto pseudokultúra smrti sa prejavuje vo všetkých oblastiach života. Do stredu postavila egoizmus človeka a vnútila nám rôzne ľudské práva, ktoré jednak potláčajú iné, ako právo rozhodovať o svojom tele, teda právo na potrat obmedzilo právo na života, jednak deštruuje a rozkladá morálku a tým aj medziľudské vzťahy.
Čo je na tom najhoršie, táto pseudokultúra smrti zašla tak ďaleko, že naša legislatíva to umožňuje a posväcuje. Je u nás legálne ísť zabiť svoje dieťa. Aj preto som tu, aby sa to zmenilo.
Pochodu za život sa zúčastnila aj Mária Sabolová (s červeným transparentom), bývalá poslankyňa NR SR za KDH
Hlavná časť protestu sa odohrávala v areáli nemocnice
Pred miestom vykonávania potratov, pred monoblokom nemocnice, sa zúčastnení spoločne modlili bolestný ruženec. Zhromaždeniu sa následne prihovoril poslanec Národnej rady SR Štefan Kuffa. Na znak úcty k nenarodeným deťom umiestnili prítomní pred budovou gynekológie veniec, tabuľu s desiatkami drevených krížov a zapálené sviece, z ktorých vytvorili text “SVETLO OBETIAM POTRATOV”.
Akcia sa začala o 18. hodine v košickom kostole Kráľovnej pokoja. Viac ako 600 prítomných pozdravil pred omšou kňaz Pavol Hudák, rektor Domu Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Zároveň predstavil Pamätník nenarodeným deťom od autora MgrArt. Martina Hudačeka, ktorý bol pri tejto príležitosti prepožičaný do Košíc. Pamätník zobrazuje obete potratu – dieťa i matku. Zachytáva žiaľ matky ako aj uzdravujúci a odpúšťajúci dotyk dieťaťa.
Nápis zo sviečok zanechaný v areáli nemocnice
Svätú omšu celebroval košický arcibiskup Mons. Bernard Bober. V homílii poukázal za zlomené puto medzi matkou a dieťaťom, ktoré spôsobí umelý potrat a na podceňovanú realitu popotratového syndrómu. Na záver zaznela skladba p. Daniely Obšajstníkovej pod názvom Lúč milosti. Počas nej mohli prítomní vložiť do pripravenej schránky lístky s menami detí, o ktorých vedia, že z rôznych dôvodov zomreli pred narodením. Týmto symbolickým pomenovaním nenarodených detí vyzdvihli ich plnú ľudskú dôstojnosť. V priebehu večera bolo takto pomenovaných 491 detí.
http://www.hlavnespravy.sk/za-nenarodene-deti-preco-sa-pochodovalo-proti-potratom/44425/