Aktuálne: Maďari sa zastrašiť nedali (a i.)

402

Maďarští poslancu schválili v návaznosti na novou ústavu zákon o rodině, založené na manželství jako svazku jednoho muže a jedné ženy, jejímž posláním je vychovávat děti. Rodina je autonomní společenství založené dávno před vznikem zákona a státu“.

„Embryonální a fetální život si zasluhuje ochranu a respekt od okamžiku početí“ a stát má podporovat domácnosti v péči o děti. Zákon zavazuje média, aby respektovala manželství a rodičovství.

Primární odpovědnost za ochranu práv dětí přiděluje rodičům a nikoliv státu. Zákon vypočítává povinnosti nezletilých včetně úcty a péče o starší rodiče. Účelem zákona je vytvořit jednoznačné a bezpečné právní prostředí pro ochranu a podporu rodiny. Viac na…

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/8770-novy-madarsky-zakon-chrani-rodinu-a-nenarozeny-zivot.aspx

 Francúzi:  Zákaz oslovenia  „slečna“! 

 Nariadenie vlády je výsledkom dlhodobých aktivít tamojších feministických organizácií, ktoré takto žiadali o odstránenie významového rozdielu medzi oslovením slečna a pani,

 

PARÍŽ, 21. februára – Francúzska vláda v utorok oficiálne zakázala používanie oslovenia Mademoiselle (slečna) v úradnom styku. Informovala o tom kancelária premiéra Francoisa Fillona, ktorý všetkým úradom v krajine galského kohúta nariadi vyškrtnutie tohto pojmu z oficiálnych dokumentov. Z nich tak vypadne aj údaj o mene za slobodna a Mademoiselle tak nahradí oslovenie Madame (pani) ako ekvivalent ku Monsieur (pán). Viac na…

http://www.velkaepocha.sk/2012022119164/Vo-Francuzsku-sa-slecny-skoncili.html

 

Kresťania vytvorili obrannú organizáciu

První veřejnou iniciativou nové organizace „Observatory on Religious Freedom“, která byla nedávno ustanovena v Římě díky dohodě mezi městem Řím a italským ministerstvem zahraničí, bude konference věnovaná postavení a ochraně křesťanských menšin ve světě.

Sdělil to italský velvyslanec u Svatého stolce Francesco Maria Greco v rozhovoru pro agenturu Fides a oznámil, že se mezi mluvčími na konferenci, která se bude konat příští měsíc v Římě, objeví význačné osobnosti občanského i náboženského života.

Velvyslanec Greco, jeden z propagátorů nové organizace, vysvětlil důvod a účel jejího vzniku: „Tato myšlenka vznikla po setkání římského starosty Gianniho Alemanna a papeže Benedikta XVI., který vyjádřil touhu, aby se Řím stal garantem ochrany náboženské svobody ve světě. Starosta rovněž oslovil ministerstvo zahraničí, aby projekt získal mezinárodní význam. Myšlenka získala tvar s vytvořením efektivního organismu bez byrokratického aparátu a bez zbytečných výdajů. Bude to výbor složený ze zástupců magistrátu Říma, ministerstva a koordinátora.“  Viac na…

http://res.claritatis.cz/zpravy/evropa/konference-o-krestanskych-mensinach-prvni-uloha-nove-organizace-%E2%80%9Eobservatory-on-religious-freedom%E2%80%9C/5353

 

„INAKOSŤ“ pritvrdila:  Gay Pride v Bratislave 20112 potrvá osem dní!

BRATISLAVA – Dúhový Pride v Bratislave potrvá tento rok osem dní; v rámci neho sa 9. júna uskutoční pochod mestom. Akcia je slovenským pochodom za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí. Organizuje ju občianske združenie Queer Leaders Forum a neformálna skupina aktivistov a aktivistiek. Informovala o tom riaditeľka podujatia Romana Schlesinger. Viac na…

http://www.reportaze.sk/sprava/1182445/bratislavu-caka-tento-rok-horuci-tyzden–gay-pride-potrva-osem-dni/

 

Naozaj, prečo nechceme volebný systém Švajčiarska?

Štefan Hríb sa Pod lampou s obľubou pýta “môže za to demokracia?” a spravidla sa uspokojí s odpoveďou “demokracia je najhoršia forma vlády, ale nič lepšieho ešte nevymysleli”.
Akoby si nevšimol, že demokracia a kleptokratická partokracia sú dve rozdielne veci. Zamieňa si dubák s muchotrávkou a to môže byť smrteľný omyl.

Označovať náš chorý politický systém pojmom demokracia je nepochybne mimoriadne nešťastný nápad. Skutočná demokracia vyzerá predsa úplne inak. Stačí porovnať Slovensko so Švajčiarskom.

  • Švajčiarsky občan uplatnil zásadu suverenity ľudu  (moc pochádza od občana) a dal sám sebe dve základné práva:

– právo hlasovať,

– právo voliť

  • Vláda a parlament ľudu nevládnu, ale len dočasne spravujú veci verejné. Sú platenými zamestnancami občanov a sú voči nim v podriadenej pozícii.

– poslanec=zamestanec

– občan=majiteľ firmy

Viac na…

Čítajte viac: http://jozefbielik.blog.sme.sk/c/290318/Hribov-smrtelny-omyl-alebo-Zvol-si-svojho-zlodeja.html#ixzz1nfXB0JAq

 

Taliansko: Plány zdaňovania ohrozujú katolícke školy

Rím, 25.2.2012 (kath.net/KNA) 015 053 – Nové plány zdaňovania vlády premiéra Maria Montiho vyvolali v talianskych cirkevných kruhoch obavy najmä o budúcnosť katolíckych súkromných škôl. Koniec oslobodenia od dane z nehnuteľností ICI/IMU by bol «koniec nášho školského systému», zdôraznil Alberto Zanini, sekretár talianskych saleziánskych škôl 25. februára pre noviny «La Stampa». «Katolícke školy ušetria talianskemu štátu 5 miliárd eur ročne. Ak by sme museli platiť dane, boli by sme nútení veľkú časť škôl zatvoriť a učiteľov prepustiť,» povedal Zanini.

Podľa odporúčania z piatka má oslobodenie od daní z nehnuteľností platiť už iba pre cirkvi, strany alebo odbory a len pre ich nekomerčné aktivity.

«Už teraz musíme predávať rehoľné nehnuteľnosti, aby sme dokázali udržať náš školský systém,», informoval Zanini.

Plán Montiho, ktorý sa bude v stredu diskutovať v senáte a potom v komore poslancov, chce obmedziť oslobodenie od daní už len na neziskové organizácie od r. 2013 a to len na tú časť ich aktivít, ktoré slúžia na kultové a iné nekomerčné účely. To znamená, že napríklad v cirkevných hosťovských domoch by bola od dane oslobodená už iba kaplnka.

Monti chce týmito plánmi striktnejšie postupovať predovšetkým pri zmiešanom využívaní nehnuteľností neziskových organizácií. Oslobodenie od daní platilo doteraz aj keď sa budova «prevažne», aj keď «nie výlučne» používala na nekomerčné aktivity. Keď sa v budove konajú komerčné aj nekomerčné aktivity, je potrebné stanoviť presnejší kľúč rozdelenia zdaňovania, tak znie Montiho plán. –zg-

 Britskí poslanci: Práva kresťanov sa ignorujú

 Londýn, 26.02.2012 (KAP) 015 052 – Nadstranícka skupina poslancov v Londýne žiadala väčšie rešpektovanie práv kresťanov vo Veľkej Británii. Medzi sudcami, politikmi a úradníkmi je veľmi rozšírený nedostatok náboženského vzdelania, ako kritizovali poslanci podľa novín „Sunday Telegraph“. V správe z 27. februára, okrem toho pranierujú, že zákonodarstvo konkurenčne stavia proti sebe práva rôznych skupín. Predovšetkým k právam kresťanov sa pritom často správajú ako k podradným.

Mnohé problémy uvedené v štúdii sa zakladajú na „hlboko zakorenenom a rozšírenom nedostatku pochopenia pre náboženskú vieru“. Táto „ignorancia“ sa prejavuje potom v zákonodarstve a v rozhodnutiach vlády a úradov, pranierujú poslanci. Pre svoju správu preskúmala skupina 32 prípadov, v ktorých kresťania žalovali na súde za nespravodlivé zaobchádzanie. –zg-

 

Anglická vojna proti náboženstvu

 Homosexuálne  „manželstvá“, zákaz modlitby a karty veriaceho

 Rím, FEB. 24, 2012 (Zenit –otec John Flynn, LC) 015 051 – „Nemôžeme dopustiť, aby sa dial tento akt kultúrneho a teologického vandalizmu.“  Takto opísal Lord Carey, bývalý arcibiskup Canterbury, svoj odpor proti úsiliu britského premiéra legalizovať homosexuálne „manželstvá“. Lord Carey je jedným z ľudí stojacich za nedávno vzniknutou „Koalíciou za manželstvo“, ktorá začala kampaň na protest proti legalizácii homosexuálneho „manželstva“, ako informoval denník  „Telegraph“ 20. februára.

Katolícka cirkev túto koalíciu privítala:

„Manželstvo je základnou spoločenskou inštitúciou a ani štát ani cirkev nemajú právo predefinovať jej význam,“ povedalarcibiskup Peter Smith zoSouthwarku, predseda Komisie pre kresťanskú zodpovednosť a občianstvo pri Katolíckej konferencii biskupov Anglicka a Walesu. „Spoločne s Cirkvou Anglicka a novou ´Koalíciou za manželstvo´ budeme povzbudzovať ľudí, aby podpísali petíciu a protestujúcu proti zmene zákona o manželstve,“ uviedol 20. februára v tlačovom vyhlásení.

Vyzerá to však na horúcu diskusiu: „Lord Carey sa postavil na nesprávnu stranu nielen histórie, ale aj morálky, empatie a rozumu,“ vyhlasuje úvodník z utorkovom vydaní novín „Independent“.

Modlitby v mestskej rade

Zmena zákona o manželstve však nie je jediným bodom sporov v súčasnosti vo Veľkej Británii. Najvyšší súd nedávno vyniesol rozsudok, že mestská rada Bidefordu konala nezákonne, keď povolila modlitbu na svojom zasadnutí. Tento prípad sa začal v r. 2010 a žalobu podala „Národná sekulárna spoločnosť“ ako reakciu na sťažnosť ateistického člena rady, Clive Bonea, kvôli modlitbám, ako informovala BBC 10. februára.

V zmysle rozhodnutia pána sudcu Ouseleyho modlitby sa môžu prednášať, len keď členovia mestskej rady nie sú na formálnom zasadnutí.

„Marginalizácia kresťanstva podkopáva náš hodnotový systém a našu kultúru a to ma trápi viac ako čokoľvek iné,“ vyhlásil Lord Carey v článku z 11. februára v novinách „Times“.

Mestská rada neskôr oznámila, že sa proti rozsudku odvolá a že medzitým sa budú modlitby konať pred zasadnutím, ako informovala BBC 16. februára.

Napätie kvôli náboženstvu je vo Veľkej Británii také veľké, že kráľovná Alžbeta vydala zriedkavé vyhlásenie na túto tému: „Poňatie a úloha našej etablovanej cirkvi sa občas chápu nesprávne a ja som presvedčená, že sa všeobecne podceňuje,“ povedala podľa správy novín „Times“ 15. februára.

V prejave v paláci Lambeth Palace, londýnskeho sídla arcibiskupa Canterbury, kráľovná oslovila vedúcich predstaviteľov deviatich rôznych náboženstiev (kresťanov, prívržencov Baha’i, budhistov, hinduistov, jainov, židov, moslimov, sikhov a zoroastriánov).

„Naše náboženstvá poskytujú kritické sprevádzanie spôsobu, akým žijeme svoj život a spôsobu ako sa k sebe správame,“ povedala.

Ostatnými rokmi sa tiahne dlhá história rozporov a právnych sporov. Nepriateľstvo voči kresťanstvu bolo aj témou správy, ktorú uverejnila v januári organizácia „Premier Media“. Jej „Správa o marginalizácii kresťanstva v britskom verejnom živote 2007-2011,“ uvádza, že značný počet veriacich vníma silné predsudky voči kresťanom aj voči kresťanom vo verejnom živote. Správa kritizuje spôsob, akým médiá reprodukujú prípady diskriminácie kresťanov. A výskum tiež zistil, že sa prezentuje prehnane veľký počet negatívnych obrazov kresťanov v televíznych populárnych operách a drámach.

V reakcii na spôsob akým súdy interpretujú zákon o rovnosti a proti diskriminácii „Premier Media“ uvádza: „Keď ide o spory medzi rôznymi skupinami, práva kresťanov, ako sa zdá, sú ‚obetované na oltári politickej korektnosti’“.

Katolícka identifikačná karta

Jednou z reakcií na všetko toto zo strany katolíckej cirkvi je distribúcia milióna „kariet veriacich“ vo februári a marci. Je to myšlienka Komisie pre evanjelizáciu a katechézu Katolíckej biskupskej konferencie Anglicka. Podľa tlačovej správy z 31. januára karta má rozmery kreditnej karty a má miesto na podpis majiteľa, na jasné vyhlásenie, že je katolík a obsahuje zoznam šiestich vecí, ktoré sú katolíci povolaní robiť.

Je tam aj veta: „V prípade urgentnosti, prosím zavolajte katolíckeho kňaza.“

„Karta veriaceho pre katolíkov má za cieľ denne si pripomínať, čo znamená byť nasledovníkom Ježiša Krista,“ povedal biskup Kieran Conry, predseda Komisie pre evanjelizáciu a katechézu.

V prostredí, kde sa médiá venujú iba kritike, možno však predsa len pozorovať jeden pozitívny vývoj – trojdielny televízny seriál o katolíkoch na „BBC Four“, ktorý sa začal vysielať 23. februára. Prvá epizóda podáva obraz seminaristov a ďalšie dve sa prizrú životu niektorých detí a žien, ako vysvetlili anglickí biskupi.

Vzhľadom na bohoslovcov prichádzajú dobré správy – ako informoval „Independent“ 19. februára.  Podľa riaditeľa Národnej kancelárie pre povolania v Londýne, kňaza Christophera Jamisona, najnižšie počty boli v r. 2001, keď v Anglicku a Walese vstúpilo do seminára 26 kandidátov. V r. 2010 sa však ich počet viac ako zdvojnásobil na 56.  To je dobrá správa v čase, keď je to veľmi potrebné. –zg-