Aktuálne: Keď ide o život, ide o všetko, alebo – Kto pretláča smrť?

250

USA: Potratová pilulka zdarma od 14 rokov! 

 Obamova reforma v praxi: Bez povolenia rodičov dostanú dievčatá od 14 rokov na školách v New Yorku voľný prístup k antikoncepcii, k hormónovému koktailu „pilulka po tom“ a k sterilizácii.

 New York, 2.2012 (kath.netEdith Breburda) 015 247 – Správa New Yorku si robí starosti o zdravie svojich mladých občanov: takže v budúcnosti by sa nemali vydávať veľké sódové nápoje, pretože obsah cukru je príliš vysoký. Primátor Michael Bloomberg chce, aby reštaurácie ponúkali iba malé sódové nápoje, pretože 85% Newyorčanov je obéznych.

Súčasne sa na školách bude rozdávať zdarma potratová pilulka. „Ide o dosiaľ nevídanú akciu. Aj vzhľadom na jej rozmery a vtieravosť,“ ako napísali žurnalistky Katen Matthewsová a Lindsey Tannerová pre „Associated Press“  26. septembra.

Mesto New York rozdáva pilulku na viac ako 50 štátnych školách. Už 14-ročné dievčatká, ktoré ešte nemali sexuálny styk, ju môžu dostať zdarma. Mesto si dalo tú námahu, aby bojovalo proti nechceným tehotenstvám. Táto akcia je v príkrom rozpore s chápaním mnohých politikov a konzervatívnych škôl. Valerie Huberová, prezidentka Národnej spoločnosti pre abstinenciu vo Washingtone, to pomenúva takto:

Strašný prípad, ktorý znova raz ukazuje bigotériu a malé očakávania. Jednoducho sa predpokladá, že deti majú aj tak sexuálny styk a chce sa to podľa možnosti účinne realizovať.“

Cora Breunerová detská lekárka zo Seattle, členka organizácie „Zdravie tínedžerov“, vidí túto núdzovú antikoncepciu ako „bezpečnú“, ak sa dodrží lehota. „Pre mladých, ktorí urobili chybu, je uľahčením, pretože tú chybu môžu  znova napraviť. Ešte 70 hodín po nechránenom sexe pôsobí pilulka na 90%.“

Obama ako reprezentant  „kultúry smrti“

Pred 4 rokmi začalo 53 newyorských škôl s rozdávaním núdzovej antikoncepcie bez toho, že by o tom verejnosť vedela. Prostriedky vydávali lekári a sestry. Rodičia mali možnosť dcéry z tohto „programu“ odhlásiť. Iba 1-2 percentá rodičov podľa Úradu pre zdravotníctvo však túto možnosť využilo. Každý rok ukončuje v New Yorku tehotenstvo potratom 7000 tínedžeriek – nový program má tento potrat presunúť do raného štádia tehotenstva. Felicia Regina, ktorá má dve dcéry v tomto veku a je hovorkyňa jednej školy za rodičov, tvrdí, že iba málo rodičov je proti tomuto plánu. „Je to dobrý nápad. Deti majú dnes aj tak sex a my nechceme toľko nevydatých matiek.“  (!)

No Mona Davidsová, prezidentka Únie rodičov v New-York-City sa stavia k programu skepticky. Tiež má dve dcéry a myslí aj na zdravotné následky. …
Od nového Obamovho zákona o zdravotníctve sa môžu ženy ale aj dievčatá bez súhlasu rodičov dať zdarma sterilizovať. Matt Bowman, poradca „Aliancie na obranu slobody“ 20. septembra pre „Catholic News Agency“ vyhlásil:

„Nový zákon pošliapava práva rodičov. Núti ich platiť antikoncepciu, potratové pilulky a sterilizáciu vlastných detí.“–zg-

Zázrak života – chráňme si ho!

Rastúca diskriminácia kresťanov v EÚ

Brusel, 3.10.2012 (KAP) 015 254 – Kresťania v Európskej únii sú dnes preto často konfrontovaní s diskrimináciou, lebo sa dostávajú do konfliktu so svojím svedomím kvôli široko koncipovanému antidiskriminačnému zákonodarstvu. Zdôraznil to vedúci viedenskej organizácie „Centrum pozorovania netolerantnosti a diskriminácie kresťanov v Európe“, Dr. Martin Kugler, v utorok, na seminári v Bruseli, na ktorom sa zúčastnili mnohé popredné osobnosti. Organizátormi seminára v Európskom parlamente boli: Komisia biskupov EÚ (ComECE) ako aj frakcie kresťanských demokratov (EVP) a konzervatívcov (ECR) v Európskom parlamente.

Expert na EÚ a ľudské práva

Dr. Kugler poukázal na Veľkú Britániu, kde zatvorili katolícke adopčné centrá, pretože odmietali sprostredkovať deti homosexuálnym párom. Vo Veľkej Británii sa dnes tiež neakceptuje, keď kresťania nosia náboženské symboly na pracovisku, v školách a vo verejných budovách. „EÚ sa naliehavo vyzýva, aby ukončila diskrimináciu kresťanov,“ povedal Dr. Kugler.

Obavy vyjadril Kugler najmä pre plánovanú 5. antidiskriminačnú smernicu EÚ. „Tá by mala masívny dopad na personálnu politiku organizácií a firiem, pretože tým by sa požadovala „neutralita“ vzhľadom na svetonázor uchádzača o zamestnanie,“ ako povedal expert. „V Nemecku túto požiadavku podnikateľské zväzy odmietli už z hospodárskych dôvodov. Vo Veľkej Británii však podobný zákon vstúpil do platnosti a už prejavuje svoje účinky obávaným smerom.“

Dr. Kugler pripomenul, že podľa štatistiky sú kresťania náboženskou skupinou v západnej Európe, ktorá je najviac postihnutá intoleranciou: 84 percent vandalizmu vo Francúzsku je namiereného proti kresťanským kultovým miestam. V Škótsku bolo 95 percent všetkých spáchaných násilných činov proti kresťanom bolo takisto protinábožensky motivovaných.

„Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) preto už roky požaduje otvorený dialóg o diskriminácii kresťanov v Európe,“ zdôraznil tento právnik. „Pritom nejde o nejaké privilégiá, ktoré by kresťania žiadali, ale o rovnaké práva ako majú ostatní občania.“  

Vyjadril ľútosť,

že v niektorých európskych krajinách sa právne masívne zasahuje aj do slobody svedomia. Napríklad v Holandsku a Anglicku sú úradníci  na radnici povinní sobášiť aj páry rovnakého pohlavia. Vo Francúzsku musia lekárnici skladovať a vydávať potratové prostriedky a v Španielsku sú lekári a zdravotný personál povinní robiť potraty príp. ich organizovať,“ povedal Dr. Kugler. „Vo viacerých krajinách široko koncipované antidiskriminačné zákony a veľmi neobmedzene vykladané ustanovenia o šírení nenávisti vedú k stále väčšiemu počtu súdnych konaní s kresťanmi, najmä s kazateľmi a kresťanskými poskytovateľmi služieb.“ 

„Aj v oblasti školstva

a rodičovských práv ako aj v oblasti slobody prejavu a zhromažďovania stále znova dochádza k problémom pre zákony a rozsudky voči aktivistom bojujúcim za právo na život. Veľmi dôležitá je preto rezolúcia Parlamentárneho zhromaždenia OBSE z júla 2011, v ktorej sa členské štáty EÚ vyzývajú, aby svoje zákony preskúmali z hľadiska negatívnych účinkov na kresťanov.“

„Nápadné je, že médiá a politika o diskriminácii kresťanov alebo intolerancii voči nim nepodávajú správy alebo len náznakovo,“ kritizoval zasa Msgr. Florian Kolfhaus, vatikánsky zástupca Štátneho sekretariátu na bruselskom seminári.

„Veď si len predstavme, že by zo synagógy vandali menorah – sedemramenný svietnik – vyhodili na ulicu. Aký by sa spustil krik po celej Európe a právom,“ povedal Msgr. Kolfhaus. „Podobný prípad v katolíckom kostole minulý rok v Taliansku však nevyvolal nijakú pozornosť. Nie každé grafiti na kostolných múroch alebo na kresťanských náhrobných kameňoch je výrazom nenávisti,“ konštatoval ďalej. „Ale ukazuje to nedostatočnú úctu a nedostatočné pochopenie pre vieru.“  

Sekretár Biskupskej komisie EU,

ComECE, Piotr Mazurkiewicz, vyhlásil, že je prekvapujúce, že v liberálnom demokratickom prostredí sa musí diskutovať o diskriminácii kresťanov. „Politika a spoločnosť uprednostňujú sekulárne názory, pretože tu vládne presvedčenie, že tie sú neutrálne. Keď sa odstráni kríž zo školskej triedy, má to preto hodnotový ideologický význam, veď aj sekulárne hnutia môžu byť predsa intolerantné.“  

Zástupcovia EÚ a cirkvi sa zhodli predovšetkým v tom, že ochrana kresťanskej slobody svedomia musí nadobudnúť v európskom práve väčší význam. „Musí byť dovolené, aby lekár nemusel vykonávať potrat, alebo aby lekárnik nemusel predávať potratový prostriedok. Ak kresťania dvíhajú svoj hlas, keď si bránia svoju vieru, stále viac sa to považuje za nevhodné,“ kritizoval Msgr. Kolfhaus.

Európski poslanci – medzi nimi aj podpredseda Európskej ľudovej strany Otmar Karas – ubezpečili, že budú v parlamente intenzívnejšie predostierať tému diskriminácie kresťanov. „Na diskusiu v pléne EÚ je však ešte priskoro, pre mnohých poslancov predstavuje takáto otvorená diskusia hrozbu, pretože sa v tejto téme nevyznajú,“ vyjadril sa s ľútosťou poverenec pre dialóg v Európskom parlamente, Poliak Jan Olbrycht (EĽS). –zg-