Páter Lombardi:
Kardináli sa pripravujú seriózne, hlboko a nenáhlivo
Vatikán, 6.3.2013 (Zenit – Junno Arocho Esteves ) 015 644 – Páter Federico Lombardi, riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätého stolca na brífingu o 4. generálnej kongregácii najprv konštatoval, že bolo prítomných 153 kardinálov.
Ďalší traja kardináli voliči prišli a zložili prísahu – kardinál Antonios Naguib, em. patriarcha Alexandrie, Egypt; kardinál Karl Lehmann, biskup z Mainzu, Nemecko a kardinál John Tong Hon, biskup Hongkongu, Čína. Prišiel aj jeden kardinál nevolič – Frederich Wetter, em. arcibiskup Mníchova, Nemecko. Takže bolo prítomných 113 zo 115 kardinálov voličov. Dvaja poslední voliči – kardinál Kazimierz Nycz, varšavský arcibiskup mal prísť popoludní a kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Man, arcibiskup z Thanh-Pho Ho Chi Minh, Vietnam na ďalší deň.
„V bratskom duchu, ktorý charakterizuje kongregácie, kardinál Angelo Sodano (dekan kolégia kardinálov) zaželal všetko najlepšie k narodeninám kardinálovi Walterovi Kasperovi (deň predtým mal 80), kardinálovi Francescovi Coccopalmeriovi (v ten deň 75), a kardinálovi Juliovi Terrazas Sandovalovi, C.SS.R., (77 v ďalší deň),“ povedal páter Lombardi. Kardinál Kasper bude naďalej voličom, pretože apoštolská konštitúcia stanovila vekovú hranicu 80 rokov na začiatok sede vacante.
V stredu mali príspevky do diskusie 18 kardináli. Páter Lombardi poskytol všeobecný prehľad o ich povahe s rešpektovaním dôvernosti týkajúcej sa podrobností diskusie.
„Hlavou témou bola Cirkev vo svete, nová evanjelizácia. Iné témy sa týkali Svätého stolca, jeho dikastérií a vzťahov s biskupmi. Treťou témou bol profil očakávaní, čo sa týka nového pápeža z hľadiska dobrého vedenia Cirkvi,“ ako povedal páter Lombardi.
Od počiatku generálnych kongregácií už bolo 51 diskusných príspevkov. Pre veľký počet kardinálov, ktorí chcú prehovoriť, sa stanovil limit 5 minút. Avšak, ako povedal páter Lombardi s úsmevom, prísne sa to nesleduje a tak sa to predlžuje. Kardináli sa rozhodli, že sa stretnú dopoludnia aj popoludní.
Niektorí žurnalisti sa pýtali na rozhodnutie hovorkyne amerických biskupov sr. Mary Ann Walshovej nepodávať už nijaké brífingy ani interview, pretože „do talianskych novín prenikajú dôverné záležitosti.“
Páter Lombardi povedal, že „kongregácie nie sú synoda či kongres, z ktorých sa podáva čo možno najviac informácií, ale cesta smerom k dosiahnutiu rozhodnutia o zvolení nového rímskeho pápeža“. „V tomto zmysle tradíciou tejto cesty je rezervovanosť, aby sa zabezpečila sloboda úvah členov kolégia kardinálov, ktoré musí urobiť také dôležité rozhodnutie. Neprekvapuje ma preto, že na tejto ceste boli na začiatku chvíle otvorenosti a neskôr v súlade so zvyškom kolégia sa ustanovilo, či a ako sa bude komunikovať.“
Páter Lombardi tiež potvrdil, že doteraz sa nevie začiatok konkláve – „kardináli sa pripravujú seriózne, hlboko a nenáhlivo“. „Možno preto sa ešte nezdalo vhodné hlasovať o dátume konkláve, čo by veľká časť kolégia mohla pociťovať ako trocha násilné v dynamike úvah. Tiež treba mať na mysli, že niektorí kardináli ešte prichádzajú a je znakom úcty počkať, kým kolégium kardinálov nebude kompletné.“ –zg-
Kardinál Ouellet: Iní sú pravdepodobne vhodnejší ako ja
Ottawa, 6.3.2013 (kath.net/jg) 015 643 – Kardinál Marc Ouellet (68) sa stále znova počíta medzi užší okruh možných nástupcov Benedikta XVI. na Petrovom stolci. On sám však považuje iných kandidátov za vhodnejších, ako naznačil v interview s kanadským vysielačom „Canadian Broadcasting Corp.“
„Musím byť pripravený, aj keď si myslím, že iní by to pravdepodobne mohli urobiť lepšie“, povedal bývalý arcibiskup Quebecu.
V ďalšom interview pre francúzsky vysielač CBC kardinál Ouellet povedal, že si je vedomý, že ho stále znova menujú ako možného ďalšieho pápeža.
„Je nemožné, nemyslieť na túto možnosť. Táto myšlienka istým spôsobom vyvoláva vo mne strach. Som si vedomý vážnosti tejto úlohy, uvažujem o tom a modlím sa kvôli tomu. Celý rad iných osôb by však mal väčšie šance ako ja stať sa budúcim pápežom,“ vyjadril svoje presvedčenie kardinál Ouellet. –zg-
Arcibiskup Celli nalieha na reformu Rímskej kúrie
Rím, 6.3.2013 (KAP) 015 643 – Reforma Rímskej kúrie je podľa slov arcibiskupa Claudia Máriu Celliho nevyhnutná. „To je jedna z veľkých tém“, povedal predseda Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky v stredu pre taliansky vysielač „Radio1“. „Nemožno poprieť, že prácu centrály Cirkvi je potrebné znova premyslieť. Potrebné sú zreformované štruktúry, aby mohla Cirkev lepšie reagovať na výzvy doby.“
V minulých dňoch tému reformy Rímskej kúrie nadhodili aj viacerí vo Vatikáne zhromaždení kardináli.
Témou pre kardinálov je aj „vatileaks“
Aj aféra „vatileaks“ je podľa slov kardinála Antonia Máriu Veglia (75), predsedu Pápežskej rady pre migrantov a cestujúcich, pre kardinálov dôležitou témou. „Je normálne, že kardináli, najmä tí, čo pricestovali, chcú o tom vedieť viac,“ povedal v stredu pre „Radio1“. Bližšie údaje však, podobne ako všetci kardináli s povinnosťou mlčania, neuviedol.
Podľa jeho slov budúci pápež by mal byť predovšetkým silný vo viere a múdry. „Mal by mať menej ako 80 rokov a bolo by lepšie, keby mal dobré zdravie,“ povedal kardinál Veglio. K veľkým úlohám patrí z jeho hľadiska predovšetkým vydávanie svedectva o viere a jej šírenie ako aj odpovede na aktuálne bioetické otázky. Zemepisný pôvod alebo farba pleti budúceho pápeža však nehrajú nijakú úlohu. –zg-
Správy ŽIVOT CIRKVI pripravuje Mgr. Zuzana Gluchichová, zuzana.gabriela@gmail.com