Ako sme oznámili, v Bratislave dňa 26. marca 2015, dva dni po výročí neslávneho bombardovania letectvom NATO bývalej Juhoslávie sa zišlo na Hviezdoslavovom námestí približne 1000 účastníkov protestného zhromaždenia, ktoré nadväzovalo na protest zo dňa 12. marca t.r. Na tribúne pod naším básnikom Pavlom Országhom Hviezdoslavom sa vystriedalo množstvo rečníkov. Spomeniem aspoň niektorých: Jána Čarnogurského, predsedu Slovensko-ruskej spoločnosti, vysokoškolského pedagóga doc. Eduarda Chmelára, bezpečnostného analytika Františka Škvrndu, bývalého ministra Jána Koncoša. Ďalej vystúpilo viacero súčasných poslancov a občianskych aktivistov, mimo iných aj predseda zväzu Srbov na Slovensku.
V takmer dvojhodinovej demonštrácii odzneli slovenská hymna, skandovanie na odpor proti bombardovaniu Srbska, proti súčasnej prozápadnej politike prezidenta Andrej Kisku a jeho štábu, a najmä proti súčasnej rozpínavosti Severoatlantickej vojenskej aliancie NATO. Vystúpili aj organizátori podobných protestov v Novákoch, Banskej Bystrici, Michalovciach a iných slovenských mestách.
Budúce zhromaždenie je ohlásené na 9. apríla 2015, opäť na 17. oo, na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Bolo ohlásené aj kladenie vencov, a to v deň oslobodenia Bratislavy dňa 4. apríla 2015 o 10.oo na bratislavskom Slavíne, za účasti ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova.
My vám, milí priatelia, prinášame videoreportáž z protestu zo dňa 26. marca 2015 na Hviezdoslavovom námestí, a to pod názvom My sa vás nebojíme. Anton Selecký
„Humanitárne bombardovanie“ – 15 rokov od útokov NATO na Juhosláviu
Zásah sa začal 24. marca 1999 a skončil 10. júna. Operácia s názvom Allied Force – Spojenecká sila, ktorú NATO vykonalo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, trvala 78 dní. Objekty na území Srbska a Čiernej hory sa stali terčom riadených striel a bômb lietadiel NATO. Zámienkou pre akt agresie 19 členských krajín na čele s USA boli neúspešné rokovania o Kosove a odmietnutie Srbska podpísať „mierový plán“. Jedných z bodov tohto plánu bola podmienka rozmiestnenia cudzích vojsk v Kosove, čo prakticky znamenalo vojenskú okupáciu regiónu.
Formálnou zámienkou pre útok bolo objavenie hromadného hrobu albánskych civilistov v kosovskej obci Racak. Tí mali byť údajne zastrelení srbskými vojakmi. Neskôr sa ukázalo, že išlo o podvrh zinscenovaný s pomocou západných spravodajských služieb. Väčšina obetí totiž boli bojovníci Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorí boli zabití v rôznych oblastiach regiónu počas stretov s juhoslovanskými strážcami zákona.
V priebehu 11 týždňov počas leteckej operácie došlo celkovo k 2300 leteckým útokom na 995 objektov. Zhodených bolo 14.000 bômb, vrátene tých s ochudobneným uránom. Použitá bola aj kazetová munícia, ktorá aj 15 rokov po útoku, predstavuje hrozbu pre obyvateľstvo, pretože v niektorých prípadoch nedošlo k výbuchu. Zabitých bolo viac ako 2000 civilistov, vrátane 88 detí. Viac ako 5000 ľudí bolo zranených a viac ako 1000 bolo nezvestných. Cez 200.000 etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo.
Zničených bolo tiež viac ako 300 škôl a viac ako 20 nemocníc. Najmenej 40.000 domov bolo buď úplne zničených, alebo poškodených. Zdevastovaných bolo približne 90 historických a architektonických pamiatok.
Útoky zo strany NATO mali rozsiahly dopad aj na zdravie ľudí. Situácia je obzvlášť alarmujúce v južnom Srbsku, ktoré bol najviac zasiahnuté bombami NATO. Podľa Radomíra Kovečevica, vedúceho oddelenia rádiologickej ochrany ústavu doktora Dragomira Karajoviča, ľudia, ktorí žijú v oblasti zasiahnutie uránom riskujú rakovinu pľúc, prsníka, lymfatických uzlín či leukémiu. Lekári zaznamenali tisícky nových nádorových ochorení, príčinu vidia práve v bombardovaní NATO.
V roku 1999 Slovenská republika ešte nebola súčasťou NATO. Aliancii však poskytla slovenský vzdušný priestor pre jej lietadlá. K zásahu NATO viedli masakre a prelievanie krvi na oboch stranách, ktorých obeťami sa stávali absolútne bezbranní ľudia.“
S 25. marcom sa spájajú tri významné udalosti – Deň počatého dieťaťa, výročie Sviečkovej manifestácie a slávnosť Zvestovania Pána.
Najmasovejšie podujatie sa pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa konalo v hlavnom meste juhoamerického Peru. Počas pochodu za život kráčalo ulicami Limy asi 500 000 ľudí.
Účastníkom pochodu zaslal svoj list aj pápež František. “Prosím vás, aby ste vydávali plnohodnotné svedectvo a vždy hlásali posvätný charakter života každého človeka, ktorého Boh stvoril na svoj obraz a Kristus vykúpil na kríži,”zneli pápežove slová, ktoré prečítal arcibiskup Limy, kardinál Juan Luis Cipriani. Heslo tohtoročného pochodu bolo: “Všetci v sebe máme dieťa.”
Národný pochod za život sa počas uplynulého víkendu konal aj v Prahe.Zúčastnilo sa ho približne 1 500 ľudí.
Veľká medzinárodná modlitbová vigília zameraná na život sa v predvečer 25. marca uskutočnila aj v Ríme. “Aj na iných miestach po celom svete sa bude súbežne s vigíliou v Ríme konať modlitba posvätného ruženca, predovšetkým v mariánskych svätyniach vo Fatime, v Lurdoch a v Guadalupe,” uviedla Tlačová kancelária KBS. Aj na Slovensku sa pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa uskutočnilo niekoľko podujatí. “Dnes, keď bojujeme o práva zvierat a chránime vzácne druhy osobitnými zákonmi už v zárodku, ponúknime šancu na život aj počatým deťom,”uviedlo vo svojom vyhlásení Fórum života.
Na tento rok pripadá aj 20. výročie vydania prolife encykliky Jána Pavla II. Evangelium vitae. V Košiciach si ju pripomenuli stredajším pochodom vďaky a celomestskou svätou omšou za život.
– ig – Ilustračné foto: TASR/AP
Podporme naše bojovníčky!
Prof. Emília Hrabovec a Prof. MUDr. Eva Grey, PhD. nominované na titul Slovenka roka
PROFESORKA DR. PHIL. EMÍLIA HRABOVEC,HISTORIČKA Z RÍMSKOKATOLÍCKEJ CYRILOMETODSKEJ BOHOSLOVECKEJ FAKULTY UK A PRODEKANKA PRE VEDECKÚ ČINNOSŤ, MEDZINÁRODNÉ VZŤAHY A ROZVOJ FAKULTY, JE NOMINOVANÁ NA TITUL SLOVENKA ROKA 2015 V KATEGÓRII VEDA A VÝSKUM.
Slovenky sú nominované v ôsmich kategóriách: biznis a manažment, umenie a kultúra, médiá a komunikácia, veda a výskum, vzdelávanie a podpora mladých talentov, zdravotníctvo, šport a charita. O víťazkách rozhodnú diváci a poslucháči RTVS, čitatelia týždenníka Slovenka formou SMS hlasovania, kupónov a internetového hlasovania na www.slovenkaroka.sk a www.zenskyweb.sk.
Zahlasujte za Prof. Emíliu Hrabovec! (má číslo 18)
Pošlite SMS-ku v tvare SR 18 (teda SR medzera 18) na číslo 7508.
Na Slovenku roka je nominovaná taktiež bojovníčka za život a proti Gender ideológii, matka 5-tich detí
Prof. MUDr. Eva Grey, PhD (na obr.) – má číslo 21, v kategórii Vzdelávanie a podpora mladých talentov
Zahlasujte – Pošlite SMS-ku Prof. Eve Grey v tvare SR 21 (teda SR medzera 21) na číslo 7508.
Hlasovanie prebieha do 22. mája 2015!
Nominantky predstavil na tlačovej konferencii dňa 9. marca v Bratislave týždenník Slovenka, ktorý čitateľskú anketu vyhlásil v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) a Slovenským národným divadlom (SND). Galavečer, na ktorom vyhlásia víťazky jednotlivých kategórií aj absolútnu víťazku ankety, sa uskutoční dňa 24. mája v historickej budove SND. Titul absolútna Slovenka roka si odnesie dáma, ktorá dosiahne najvyšší počet hlasov. Aj tento rok organizátori udelia Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre Slovensko.
V správe boli použité informácie Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK. Foto: Peter Zimen, TK KBS
Čínský duchovní, který bránil kostely před poškozováním a demolicemi, dostal rok vězení
Ze světa / MiH / ČTK / 25. března 2015 17:0
Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons
Peking – K jednomu roku vězení byl v Číně odsouzen duchovní, který otevřeně protestoval proti poškozování či úplným demolicím křesťanských kostelů v zemi. Informoval o tom dnes list The New York Times.
Úřady ve východočínské provincii Če-ťiang v průběhu loňského roku nechaly strhnout kříže na věžích asi 400 místních kostelů, další křesťanské objekty byly zcela zničeny. Mnoho křesťanů se tehdy snažilo kostely před demoličními četami bránit. Podle úřadů byla tato kampaň namířena proti budovám, které neměly náležité stavební povolení. Bojovníci za lidská práva jsou ale přesvědčeni, že šlo o tažení proti šíření křesťanství v Číně. Čtyřicetiletý duchovní Chuang I-c‘ byl zatčen loni v létě, když se spolu s dalšími věřícími vydal k sídlu místní vlády. Žádali tam vysvětlení zásahu bezpečnostních jednotek ozbrojených holemi proti členům křesťanského sdružení, kteří střežili svůj kostel.
Ve čtvrtek byl Chuang odsouzen za shromažďování davů a rušení veřejného pořádku. „Myslím si, že celý proces byl zmanipulovaný úřady,“ řekl právník odsouzeného Čang Kchaj. Před soudní budovou se v průběhu šestihodinového soudního jednání sešla zhruba tisícovka stoupenců duchovního.
KINO: Núdzový východ
Al Bano – Romina Power: Liberta
SLOBODA
Romina Power a Al Bano
Súmrak padá na plecia človeka, čo odchádza,
a svoje tajomstvo v srdci aj cez noc i potom si zachová.
Medzi domami a kostolmi žena hľadá toho,
koho už niet a v tvojom mene – sloboda – koľko sa už ľudí nevráti.
Sloboda, koľkých si rozplakala? Bez teba je veľká samota.
Kým bude existovať zmysel žiť, ja budem žiť, aby som mal teba – slobodu.
Sloboda, keď povstane zbor, bude spievať, aby ťa mal…
O bolesti a ľudských trápeniach nič nevieme,
každý deň rastie cynizmus voči poníženým.
Ale slnko sa rodí v noci a v srdci biednych
a z ticha sa znovu zrodí láska.
Sloboda, koľkých si rozplakala? Bez teba je veľká samota.
Kým bude existovať zmysel žiť, ja budem žiť, aby som mal teba – slobodu.
Sloboda, keď povstane zbor, bude spievať, aby ťa mal …