Pápež Benedikt XVI. vysvetlil veriacim dôvody, prečo sa rozhodol pre historický krok.
BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. počas stredajšej bohoslužby vyzval na zastavenie „náboženského pokrytectva“ a „súperenia“ v cirkvi.
Urobil tak počas pravdepodobne poslednej omše v pápežskom úrade a zároveň pri príležitosti Popolcovej stredy.
Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. sa pohyboval po Bazilike sv. Petra po mobilnej plošine vzhľadom k svojmu zdravotnému stavu. O bohoslužbu bol veľmi veľký záujem, pred bazilikou sa tvorili dlhé rady.
Rodák z Bavorska vyzval takmer 1,2 miliardy veriacich, aby boli vo svojej viere úprimní.
http://www.webnoviny.sk/slovensko/slovaci-podakuju-papezovi-posledn/628403-clanok.html
Apoštolská nunciatúra na Slovensku: Odstúpiť neznamená vzdať sa…“
„Odstúpiť neznamená vzdať sa: niekedy práve odstúpenie je znakom pokorného a zodpovedného poznania vlastných limitov, najmä keď ide o dobro cirkvi,“ uviedla vo vyhlásení Apoštolská nunciatúra na Slovensku. Podľa jej vyjadrenia, Svätý otec tento svoj krok vopred zodpovedne zvážil pred Bohom i vo svojom svedomí pre postupujúci vek. Rozhodnutie nebolo učinené pod vplyvom žiadnej jeho prípadnej vážnejšej choroby.
Demisia Benedikta XVI. vstúpi do platnosti 28. februára 2013 o 20.00 h a Petrov stolec bude uprázdnený až do zvolenia nového Najvyššieho pastiera cirkvi, ktoré sa podľa nunciatúry predpokladá už na budúci mesiac – v marci 2013.
http://www.hlavnespravy.sk/apostolska-nunciatura-na-slovensku-odstupit-neznamena-vzdat-sa/71786/
Vernosť je stále v kurze. Jednoducho viete, s kým bude krásne zostarnúť
Národný týždeň manželstva je tento rok o vernosti
Pod heslom Vernosť nie je slabosť sa začal Národný týždeň manželstva (NTM). Dnešný štart kampane na Slovensku prišiel podporiť aj Angličan Richard Kane, ktorý ju v roku 1997 založil. Tento rok sa do programu zapojilo celkom 22 krajín. Záštitu nad projektom, ktorý potrvá do 17. februára, prevzala manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová.
Viete, s kým zostarnúť
Tretí ročník NTM na Slovensku bude oslavou vernosti, ktorá je základom každého dobrého manželstva. Napriek tomu, že 90 percent obyvateľov Slovenska považuje za dôležitú hodnotu svojho života rodinu, v prípade manželstva je to už len 54 percent a vernosť je životnou hodnotou pre menej ako polovicu (48 percent) Slovákov. V spoločnosti sa často viac oslavujú ľudia, ktorí si svoju rodinu nevážia, ako muži a ženy, pre ktorých je vecou cti stáť si za slovom a držať spolu aj v ťažkých situáciách. Manželstvo je pritom vďaka spoločenskej a právnej istote, ktorú poskytuje, tradičným a stále dobre fungujúcim základom rodiny i spoločnosti. Ak má manželstvo dobre fungovať, základným predpokladom je vernosť nielen v sexuálnej oblasti, ale aj v starostlivosti jedného o druhého, vo vzájomnej podpore a pomoci, ohľaduplnosti.
Ak máme pochody homosexuálov, potrebujeme aj týždne manželstva
Národný týždeň manželstva prinesie podujatia v najväčších mestách i v malých obciach, semináre o manželstve, večery pri sviečkach i športové popoludnia. Mnohí podnikatelia poskytujú počas tohto týždňa zľavy a špeciálne akcie pre manželské páry, viac o nich informuje internetová stránka ntm.sk.
História Národného týždňa manželstva sa začala v Anglicku v roku 1997 a postupne sa rozšíril na všetky kontinenty. Richard Kane je známy ako motivátor a aktivista, pričom vystupuje ako zástanca väčšej podpory manželstiev zo strany spoločnosti. Často sa stretáva so špičkovými politikmi v Londýne, Bruseli či Berlíne.
Liberáli a obhajcovia vysviacky žien žiadajú zmenu v cirkvi a túžia po “modernejšom” pápežovi
Dobrým príkladom rozkladu liberalizovanej cirkvi je Anglikánska cirkev. Nový canterburský arcibiskup Justin Welby, najvyšší predstaviteľ anglikánskej cirkvi a jeho manželka Caroline po zložení prísahy vernosti britskej kráľovnej a podpise písomnej deklarácie, že súhlasí so svojím zvolením do tejto funkcie, teraz bude boriť s otázkou, či je lepšie svätiť ženy a homosexuálov alebo si udržať veriacich, ktorý odchádzajú do Katolíckej cirkvi
Vatikán 12. februára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Turkson: Nijaký kardinál nelobuje pre konkláve
Rím, 12.2.2013 (KAP) 015 572 – Kardináli, ktorých dekan kolégia kardinálov, kardinál Angelo Sodano, v marci zvolá do konkláve, začali uvažovať o voľbe vhodného nástupcu Benedikta XVI. Po tom, čo sa stále znova v médiách objavovalo meno ghanského kardinála Petra Kodwo Appiah Turksona (64), ten v utorok podľa rakúskej agentúry „Austria Presse Agentur“ (APA) zdôraznil: „Nikdy by som neloboval sám za seba. Nijaký kardinál nerobí lobovanie.“ Kardinál, ktorý okrem piatich jazykov hovorí aj dobre nemecky, sa však jasne vyjadril, že si čierneho pápeža dokáže dobre predstaviť.
Turkson, ktorého považujú za blízkeho ľudu a obratného v médiách, je od r. 2009 predsedom Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj – Iustitia et Pax. Považuje sa tak za „sociálne svedomie“ Cirkvi. Turkson vyrastal s deviatimi súrodencami. Teológiu študoval v New Yorku. V roku biskupskej vysviacky 1992 sa vrátil naspäť do Ghany a stal sa arcibiskupom. Pápež Ján Pavol II. ho v r. 2003 menoval za prvého kardinála Ghany.
Talianski a americkí vatikanisti majú v súčasnosti v talóne 10 mien kandidátov na pápeža: Angelo Bagnasco (70; Taliansko), Timothy Dolan (63; USA), Marc Ouellet (68; Kanada/Vatikán), Gianfranco Ravasi (70; Vatikán), Leondardo Sandri (69; Argentína/Vatikán), Odilo Scherer (63; Brazília), Christoph Schönborn (68; Rakúsko), Angelo Scola (71; Taliansko), Luis Antonio Tagle (55; Filipíny) a Peter Turkson (64; Ghana/Vatikán). Ale spomína sa aj maďarský kardinál Péter Erdö.
Za favorita medzi Talianmi sa považuje milánsky arcibiskup Angelo Scola (72). Jeho kandidatúru podporuje väčšina talianskych kardinálov, ale aj viacerí zahraniční kardináli. Arcibiskup najvplyvnejšej Milánskej diecézy sa považuje za otvoreného voči ľuďom a dialógu. Tento morálny teológ a filozof vedie od r. 1995 Lateránsku univerzitu a Pápežský inštitút pre štúdium manželstva a rodiny. Do kolégia kardinálov bol prijatý v r. 2003. Kardinál Scola je popri pápežovi jediný taliansky biskup, ktorý zo starej tradície smie mať titul patriarcha. V rokoch 2002 až 2011 bol benátskym patriarchom.
Dobré šance sa pripisujú aj 70-ročnému Gianfrancovi Ravasimu. Od r. 2007 je predsedom Pápežskej rady pre kultúru a zastupuje Cirkev vo svete umenia, vedy, kultúry aj voči ateistom. Rozruch vyvolala pred dvomi týždňami Ravasiho tlačová konferencia o mládežníckej kultúre, na ktorej kardinál o. i. ocenil „hlboko zasahujúce a ničivé“ piesne zosnulej britskej popovej hviezdy Amy Winehouse.
Na ostatnej voľbe pápeža, v apríli 2005, sa zúčastnilo 115 kardinálov z 52 krajín. Tento raz sa zíde 117 kardinálov. Najskôr 15. a najneskôr do 20. dňa – po smrti pápeža predtým – tentoraz po jeho odstúpení – sa musia kardináli zísť na voľbu jeho nástupcu. Tento termín začne tento raz plynúť 28. februára 2013 od 20. hodiny večer, keď odstúpenie Benedikta XVI. vstúpi do platnosti. Za pápeža bude zvolený kandidát, ktorý dosiahne dve tretiny hlasov voličov. –zg-
Pápeža vítali veriaci ováciami. Prinášame vám slová, ktoré predniesol iba pred chvíľou
Pápež Benedikt XVI. (vpravo) v sprievode osobného sekretára arcibiskupa Georga Gansweina prichádza na pravidelnú generálnu audienciu v aule Pavla VI. vo Vatikáne, prvú od svojho oznámenia o odstúpení z čela katolíckej cirkvi v stredu 13. februára 2013
Vatikán 13. februára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Pápež dnes vysvetlil svoj odchod veriacim na generálnej audiencii
Pápež Benedikt XVI. dnes vo Vatikáne pred veriacimi, zhromaždenými na tradičnej generálnej audiencii uviedol, že sa rozhodol odstúpiť “slobodne a pre dobro cirkvi”.
Dodal, že jeho rozhodnutiu predchádzali modlitby a spytovanie si svedomia. Dodal, že si je vedomý závažnosti svojho rozhodnutia, ale zdôraznil, že si je rovnako vedomý úbytku svojich duševných a fyzických síl.
Poďakoval sa veriacim za “všetky prejavy lásky a modlitby” a požiadal, aby sa aj naďalej modlili za pápeža i za cirkev. Vyjadril presvedčenie, že cirkev pod Kristovým vedením bude s ním v modlitbách.
Ľudia zhromaždení v aule, kde sa konávajú generálne audiencie, privítali Benedikta XVI. ováciami. Na verejnosti sa dnes objavil prvýkrát od pondelka, keď oznámil, že 28. februára o 20.00 h odstúpi z úradu, čím sa stane prvým pápežom po 600 rokoch, ktorý rezignuje.
Reakcie veriacich si môžete pozrieť tu
Prinášame Vám slová Pápeža Benedikta XVI., ktoré vyslovil pred malou chvíľou
Pápež Benedikt XVI. dnes mal predposlednú generálnu audienciu pred ohláseným odchodom 28. februára. Pri vstupe do sály Pavla VI. ho veriaci privítali dlhým a búrlivým potleskom a on pozdravil publikum úprimným úsmevom na tvári.
Pápež nebude zasahovať do voľby nového pápeža. Špekuluje sa aj o jeho titule a mene
Za odstúpením pápeža Benedikta XVI. je iba jeho túžba po oddychu. Nakoľko sa špekuluje o jeho ďalšom pôsobení, hlavný hovorca Vatikánu reverend Frederico Lombardi v utorok uviedol, že pápež nebude nijakým spôsobom zasahovať do voľby svojho nástupcu. Informovala o tom agentúra AP.
Po jeho abdikácii 28. februára budú všetky insígnie, ktoré sa priamo viažu na jeho pápežskú funkciu, zničené. Je medzi nimi aj prsteň, ktorý pápež používal ako pečať pre svoje dokumenty, dodal Lombardi.