V Pakistane zaútočili na kresťanské kostoly, hlásia mŕtvych
15.03.2015 11:52:06|Zdroj:SITA | Foto: SITA/AP
Pri útokoch na dva kostoly v pakistanskom meste Láhaur zahynulo 14 ľudí a takmer 80 ďalších utrpelo zranenia.
Cieľmi protestanti i katolíci
K útokom došlo počas nedeľných bohoslužieb a podľa svedkov zásah bezpečnostného strážcu zabránil ďalším obetiam. K činom sa prihlásila odnož pakistanského Talibanu.
Výbuchy nasledovali len niekoľko minút po sebe v kresťanskej štvrti na východe mesta. Cieľmi boli jeden katolícky a jeden protestantský kostol, ktoré sú vzdialené neďaleko od seba.
Podľa svedka strážca pred jedným z kostolov odmietal vpustiť dnu muža, ktorý sa následne odpálil. Zahynul strážca aj útočník. V druhom prípade išlo pravdepodobne rovnako o samovražedný útok. Nahnevaní ľudia následne zlynčovali dvoch mužov, ktorých obvinili z pomoci útočníkom. Celkovo si útoky podľa provinčného predstaviteľa pre verejné zdravie vyžiadali 14 obetí a 78 zranených. K činom sa prihlásila skupina Džamát-ul-Ahrár. Záchranná operácia stále neskončila a počet obetí tak nemusí byť konečný.
Pápež František vyhlásil, že cíti veľkú bolesť nad bombovými útokmi pred dvoma kresťanskými kostolmi v Pakistane. Najvyšší pontifex sa tak odchýlil od vopred napísaného textu svojho tradičného príhovoru a odsúdil „prenasledovanie kresťanov“. „Sú to kresťanské kostoly. Kresťania sú prenasledovaní, naši bratia prelievajú krv len preto, že sú kresťania,“ povedal pápež vo Vatikáne po pravidelnejnedeľnej modlitbe Anjel Pána.
Je čas sa zobudiť
(vzhľadom na to, že sú naplánované viaceré charitatívne aktivity zo Slovenska, ako aj vzhľadom na reakciu patriarchu Sýrie a Antiochie Jánovi Figeľovi, reprízujeme záznam so zhromaždenia na podporu prenasledovaných kresťanov vo svete z 3. marca 2015)
Patriarcha Gregor III. píše Jánovi Figeľovi
Melchitský gréckokatolícky patriarchát
Antiochie a celého Východu
Alexandrie a Jeruzalema
Raboueh, 7. marec 2015
J. E. p. Ján Figeľ
podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky
predseda KDH
Vážený pán Ján Figeľ,
Srdečne pozdravujem a prajem všetko dobré!
Chceli by sme Vám poďakovať za Vaše úsilie v nastoľovaní lásky a bratstva v politických vzťahoch na lokálnej a európskej úrovni. A rovnako Vám ďakujeme za Vaše aktivity zvlášť za efektívny prínos na verejnom zhromaždení, ktoré ste usporiadali zo solidarity s trpiacimi ľuďmi na Blízkom Východe. Ďakujeme prostredníctvom Vás každému, kto sa zúčastnil tohto zhromaždenia solidarity, ktoré ukázalo kresťanskú solidaritu.
Vaša Exelencia,
Blízky Východ je kolískou kresťanstva. Ježiš sa narodil v Palestíne, avšak kresťanstvo sa zrodilo v Sýrii (v historickom slova zmysle). V Sýrii sme na konci štvrtého roka krížovej cesty mnohých ľudí z každého hľadiska života. Čelíme utrpeniu mnohých našich milovaných ľudí. Každý trpí! Je tu mnoho chudoby, hladu, zimy a nedostatku oblečenia, mnoho chorôb, bolesti a postihnutí, a každý je rovnaký v utrpení!
V našom patriarcháte v Damašku máme humanitárnu komisiu, ktorá poskytuje pomoc vysídleným a trpiacim ľuďom v Sýrii.
Dobudúcna sa musíme vysporiadať s rozličnými druhmi pomoci pri vytváraní rôznych projektov a získať tak príjem pre výkupné za unesených ľudí.
Pomôžte nám zmierniť utrpenie našich ľudí! Dúfame, že môžete podporiť naše služby a pomôcť nám tak pokračovať v poskytovaní stálej pomoci, prípadne odporučiť nás na ďalšie inštitúcie, ktoré nám môžu pomôcť. Sme pripravení Vám poskytnúť všetky potrebné dokumenty a informácie. Spolu s prorokom Izaiášom prosíme Boha, aby nás požehnal pokojom: „Ó Pane, daruj nám pokoj, Ty, ktorý si nám dal všetko.“
S láskou, v modlitbe a s apoštolským požehnaním
Gregor III.
patriarcha Antiochie a celého Východu
Alexandrie a Jeruzalema
Vatikán vyslal slovenského arcibiskupa Cyrila Vasiľa do Sýrie
Vatikán vyslal do Sýrie slovenského arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý je sekretár Kongregácie pre východné cirkvi
„Táto cesta má byť viditeľným vyjadrením stálej pozornosti, s ktorou Svätá stolica neustále sleduje dramatickú situáciu ľudu Cirkvi v Sýrii a zároveň má byť podporou, ktorú kongregácia v mene Svätého Otca garantuje pastierom a veriacim v krajine,“ píše sa v komuniké Kongregácie pre východné cirkvi.
Cyril Vasiľ sa v priebehu návštevy zúčastní na Zhromaždení katolíckych hierarchov, na stretnutí vedúcich Sýrskej katolíckej charity a zároveň bude predsedať stretnutiu mladých kresťanov, ktoré sa uskutoční v sobotu v Damasku. Súčasťou programu je tiež návšteva niektorých charitatívnych a pastoračných zariadení, ako aj modlitba pri hrobe jezuitského kňaza Fransa Van Der Lugta, zavraždeného v meste Homs 7. apríla 2014.
Mons. Cyril Vasil: Doba bezcitnosti
(na sviatok Sedembolestnej Panny Márie – Šaštín)
Štyri roky vojny v Sýrii – 200-tisíc obetí, 11 miliónov utečencov
Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii uplynuli už štyri roky. Vlna protestov proti vláde prezidenta Bašara Asada a jedinej strane Baas začala v januári 2011 v nadväznosti na takzvanú arabskú jar.Autor: SITA/AP, Bilal Hussein
Pokojné protesty však postupne prerástli do krvavých stretov, ktoré si od polovice marca 2011 podľa poslednej bilancie OSN z uplynulého roka vyžiadali vyše 200-tisíc obetí, 11 miliónov ľudí utieklo z domovov, z toho štyri milióny do zahraničia.Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Zajd al-Husajn v predvečer štvrtého výročia konfliktu odsúdil predovšetkým „krvilačnosť“ militantno-extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) kontrolujúcej severovýchod krajiny ako aj rozsiahle územia v susednom Iraku.
Ako podotkol, osoby podozrivé zo spáchania vojnových zločinov na civilistoch v Sýrii raz budú čeliť spravodlivosti a dôkazy proti všetkým stranám konfliktu sú stále početnejšie. Svedectvá a dôkazy o vojnových zločinoch v Sýrii zhromažďuje špeciálna komisia OSN, ktorá už zostavila päť tajných zoznamov podozrivých.
REPRÍZA: Sýria – frontová línia III. svetovej vojny?
Publikované 18 July, 2013 Americký prezident Barack Obama sa v júni stretol na summite skupiny G8 v Severnom Írsku s ruským partnerom Vladimirom Putinom. Predmetom rozhovorov bol aj konflikt v Sýrii.
“Majú zjavne veľmi širokú agendu, ktorú majú prediskutovať,” citovala agentúra Reuters Bena Rhodesa, zástupcu Obamovho bezpečnostného poradcu. Poznamenal, že prezidenti budú rokovať aj o Afganistane a kontrole zbraní. Šéf Bieleho domu na summite obhajoval americké sledovacie programy. Rhodes zároveň pripustil, že európske krajiny majú obavy ohľadne porušovania súkromia a občianskych práv, Spojené štáty a členovia G8 ale podľa neho zdieľajú bezpečnostné záujmy a spolupracujú, aby predišli útokom.
OROL TV – repríza
1. Boj o Sýriu a Európu (tento film nám vymazali zo serveru)
Sýria je po Líbyi, Tunise a Egypte ďalším cieľom koloniálnych snáh globálnych zoskupení, v priamej línii “revolúcií” tzv. arabskej jari.
Výpovede o tom, o čom tento konflikt je, kto má oň záujem, aké prostriedky používa a kam eventuálne smeruje – vám ponúkame v dokumente vyrobenom Magnificat Slovakia pod názvom Boj o Sýriu a Európu.
2. Boj o Sýriu a pravdu
Milí priatelia, pred krátkym časom sme uverejnili reportáž pod názvom Boj o Sýriu a Európu. Prinášame vám ďalšie aspekty tohto boja v druhej časti tejto reportáže pod názvom Boj o Sýriu a pravdu.
Kladieme v nej otázky expertovi na blízky východ pánovi Jalalovi Sulejmanovi, ktorý približuje viaceré fakty a interpretáciu situácie z pohľadu zasväteného človeka a znalca daného vývoja.
3. Boj o Sýriu a vieru
V tretej časti našej trilógie o Sýrii hovoríme s Jalalom Sulejmanom o probléme súžitia kresťanov s moslimami, o probléme exodu kresťanov z tejto krajiny a o stave, kedy sa vzájomné porozumenie medzi kresťanmi a moslimami rozbilo – samozrejme dôsledkom zásahov zvonku.
V tomto všetkom znie posolstvo Panny Márie Myrne Nazzour o jednote veriacich kresťanov nanajvýš aktuálne a naliehavo.
4. Boj o Sýriu a modlitby
Sýrsky študentský zväz na Slovensku zorganizoval Modlitbu za mier v Sýrii, ktorá sa konala v piatok 19. apríla o 15.45 hod. v Blumentálskom kostole v Bratislave. Sýria bola vždy krajinou demokratickou a tolerantnou, kde po stáročia vždy vedľa seba v mieri a porozumení nažívali kresťania, moslimovia i príslušníci ďalších náboženstiev.
Žiaľ, posledné roky a mesiace ukázali, že niekomu tento stav nevyhovoval. Dnes sú tzv. povstalcami ničené školy, kresťanské kostoly i mešity. Sú vraždení nevinní ľudia, kňazi, vzdelaní ľudia i deti. Desaťtisíce občanov bolo vyhnaných zo svojich domovov.
Veríme, že aj táto výzva pomôže k tomu, aby sa naši kresťania pripojili k pomoci, či už materiálnej alebo modlitbovej – našim bratom a sestrám v tejto ťažko skúšanej krajine. Anton Selecký
Denník N – Bútora, Šimečka, Kaščák, Hunčík… Denník ovládajú vlastníci Esetu
Bratislava 14. marca 2015 (HSP/Foto:TASR)
Nové tlačené a internetové médium Denník N pomaly dokončuje proces svojej kreácie a známe sú už vlastnícke vzťahy ako aj zloženie niektorých jeho orgánov.
Najdôležitejším orgánom Denníka N a zároveň svojim zložením najzaujímavejším je jeho redakčná rada. Tvorí ju sedem členov. Poradca prezidenta Kisku Martin Bútora, bývalý šéfredaktor denníka SME Martin M. Šimečka, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, psychiater a spisovateľ Péter Hunčík, zakladateľ internetového knihkupectva Martinus.sk Michal Meško, dramaturgička Zora Jaurová, advokátka Eva Kovačechová.
Martin Bútora – poradca prezidenta Andreja Kisku. Spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu, bývalý poradca Václava Havla, bývalý veľvyslanec Slovenska v USA, spoluzakladateľ a prvý šéf Inštitútu pre verejné otázky (IVO). V minulosti kandidoval za prezidenta Slovenska.
Medzi svojich pravidelných dopisovateľov Denník N radí:
Peter Breiner, Martin Bútora, Michal Havran, Štefan Hríb, Péter Hunčík, Michal Hvorecký, Michal Kaščák, Samo Marec, Milan Martin Šimečka, Illah van Oijen, Martin Porubjak, Lubomír Smatana, Samo Trnka či Pavel Vilikovský, Kornel Földvári, Vladimír Balla, Ingrid Hrubaničová, Zora Jaurová, Peter Juščák, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Jana Beňová.
Majetkovo Denník N ovládajú vlastníci Esetu, ktorí spolu v Denníku N vlastnia 51 percent. Tento podiel nadobudli za investíciu 1,2 milióna eur. Zvyšných 49 % sa má rozdeliť medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie.
Denník N si už stihol získať aj svoju ľudovú prezývku ako Debník Nenávistný. ad