Pápež František odvolal kardinála Raymonda Lea Burkeho
Pápež František nahradil konzervatívneho šéfa najvyššieho súdu
Predsedom sa stal Dominique Mamberti. Nahradí Raymonda Lea Burkeho, ktorý bol kritický ku zmenám.
RÍM. Pápež František vymenoval Dominiqua Mambertiho z Francúzska za novú hlavu vatikánskeho najvyššieho súdu.
Nahradí konzervatívneho amerického kardinála Raymonda Lea Burkeho.
V sobotu o tom s odvolaním na Vatikán informovala agentúra DPA.
Burke, ktorý sa teraz stáva patrónom charitatívnej organizácie Rád maltézskych rytierov, je kritický k novému, liberálnejšiemu smerovaniu rímskokatolíckej cirkvi a svoje názory vyjadril aj počas významného minulomesačného dvojtýždňového stretnutia vo Vatikáne.
Burke je proti otvorenejšiemu prístupu voči novým manželstvám rozvedených ľudí, sexualite alebo homosexuálom, ktorý zastáva pápež František.
Na vatikánskom stretnutí, synode takmer 200 biskupov z celého sveta, sa ukázal ostrý rozdiel medzi „pokrokovosťou“ a „konzervatívnosťou“ cirkevných hodnostárov v uvedených záležitostiach.
Mons. Atanáz Schneider: Katolícky štát je možný – nie je to proti slobode iných
Milí priatelia, vzhľadom na pnutie v katolíckej Cirkvi, najmä v kruhoch Vatikánu, ktoré sa prejavilo najmä v posledných týždňoch na Synode o rodine, už má svoje „ovocie“. Padol kardinál Burke, ktorý už nie je šéfom najvyššieho súdu. Takto sa „otvorenosť“, ktorú chválili biskupi Synody, dostáva do úplne iného svetla. Pravda však oslobodzuje, a tak, ako sa prejavujú slobodomurárske tendencie v súčasnom vedení Cirkvi, prejavujú sa aj verní učeniu Krista. Kam toto všetko vyústi, ešte dnes ťažko povedať, jedno je však isté. začala sa veľká očista, ktorá bude síce bolestná, ale je jediným možným riešením stavu dnešnej Cirkvi. Situácia však má oveľa hlbšie korene a nie je výsledkom posledného vývoja. Mons Atanás Schneider, biskup z Astany (Kazachstan), ktorého výroky sme uviedli nedávno, sa ku týmto otázkam vyjadruje vo videorozhovore s Michaelom Vorisom. Citujeme z jeho nedávneho vystúpenie v Londýne:
„Cirkev sa nachádza vo svojej štvrtej veľkej kríze porovnateľnej s výzvou arianzimu v 4. storočí. Predstavitelia prúdu v Cirkvi zameraného na človeka spoločne s novopohanstvom ženú Cirkev do rozkolu.“
Povedal to Mons. Atanáz Schneider (na obr.) pomocný biskup Arcibiskupstva Astana v Kazachstane, v interview počas pobytu vo Veľkej Británii.
Biskup hovorí, že súčasná kríza sa začala už pred 50 rokmi. Odvtedy antropocentrická agenda pomaly získava v Cirkvi vplyv. Hoci požiadavka po „zmenách“ vychádza z veľkej časti z protikresťanských médií, laici aj klérus tieto vplyvy vnášajú do Cirkvi.
„Cirkev je kristocentrická“, zdôraznil biskup Schneider. „Ak sa človek sám v Cirkvi, v liturgii stavia do centra a chce zmeniť Bohom zjavenú pravdu, je to do hĺbky zlé.“