Patriarcha Řehoř III.: Plánovaný vojenský útok USA je kriminální čin
„Pokud chtějí západní země opravdovou demokracii, musejí ji budovat smířením, dialogem mezi křesťany a muslimy a nikoli zbraněmi. Plánovaný útok Spojených států amerických je kriminální čin, který přinese další oběti, kromě mnoha tisíců z posledních dvou let války. Důvěra arabského světa k tomu západnímu tím padne úplně,“ říká katolický patriarcha řecko-melchitského ritu Řehoř III. Laham k situaci vzniklé oznámením útoku USA proti Damašku plánovaného za podpory Velké Británie, Francie, Turecka a Ligy arabských států.
Patriarcha Řehoř se táže (agentura Asia News): „Kdo to všechno způsobil a přivedl až do tohoto bodu?“ a odpovídá: „Z celého světa přicházejí do Sýrie islámští extrémisté s jediným cílem, totiž vraždit, a žádný stát se je nepokusil zadržet, ba více, Spojené státy rozhodly, že dodají ještě další zbraně.“
Podle hlavy melchitských katolíků „podporují západní země již neexistující opozici. Západní státy promarnily čas k diskusi, zatímco lidé umírali pod bombami Assada či islámských extrémistů z Al Kajdy.“ Patriarcha Řehoř III. upozorňuje, že „v případě vítězství islamistů bude země rozdělena na malé enklávy a křesťané budou uzavřeni do ghetta. Přítomnost křesťanů je však podstatná podmínka existence umírněného islámu. Pokud tu nebudeme, nebude v Sýrii vůbec žádná demokracie, jak tvrdí i většina muslimů, kteří extrémistů se obávají,“ uzavírá melchitský patriarcha.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18772
Biskup: „Vojenský zásah v Sýrii by vyvolal svetovú vojnu!“
Chaldejský katolícky biskup z Aleppa, Antoine Audo, naliehavo varuje
pred vojenským zásahom medzinárodného spoločenstva v Sýrii.
Vatikán, 26.8.2013 (kath.net/KNA) 016 260 – Chaldejský katolícky biskup zo sýrskeho mesta Aleppo, Antoine Audo (na obr.) , naliehavo varuje pre vojenským zásahom medzinárodného spoločenstva v Sýrii.
„To by vyvolalo svetovú vojnu!“ povedal biskup Audo v pondelok pre Rádio Vatikán. „Tento konflikt sa nedá urovnať jednoducho vojenským úderom. Namiesto toho by malo spoločenstvo štátov zintenzívniť svoje úsilie o dialóg medzi stranami konfliktu.“
Biskup súčasne povedal, že výzvu k pokoju pápeža Františka veľmi privítala veľká časť obyvateľstva.
Podľa správ odporcov režimu o možnom chemickom útoku sýrskou armádou, ktorý mnohí odborníci už hodnotia ako pravdivé, sa zintenzívnila požiadavka vojenského zásahu západného sveta.
Objavili sa správy, že USA a Veľká Británia pripravujú raketové útoky na vojenské zariadenia vlády Bašara al-Assada. Sýrska vláda nasadenie chemických zbraní popiera a obviňuje z toho naopak rebelov. V pondelok začali odborníci z OSN v meste Ghuta pri Damasku hľadať stopy chemických zbraní.
Katolícka cirkev vojenský zásah v Sýrii z väčšiny odmieta
Bonn-Damask, 28.8.2013 (KAP) 016 261 – V katolíckej cirkvi sa možnosť vojenského zásahu USA v Sýrii takmer jednoznačne odmieta. V Biskupskej konferencii Nemecka (BKN) biskup kompetentný pre témy medzinárodných konfliktov Stephan Ackermann z Trieru v stredu vyhlásil, že to treba odmietnuť. Takisto napr. nemecké odvetvie medzinárodnej katolíckej nadácie „Missio“ (Pápežské misijné diela) a patriarcha s Rímom spojených melkitov Gregorios III. Laham (Damask), varovali pred následkami vojenského úderu Západu proti režimu Bašara al-Assada.
Katolícka cirkev v Nemecku považuje vojenský zásah protiSýrii „v tomto čase za nezodpovedný“. „Najprv treba nájsť zodpovedných za nasadenie chemických zbraní,“ ako povedal predseda Nemeckej komisie „Iustitia et Pax“, Stephan Ackermann, pre agentúru KNA: „V tom musíme najprv mať istotu.“
Už v pondelok sa chaldejský katolícky biskup z Aleppa, Antoine Audo, vyslovil proti vojenskému zásahu. Jeho sýrsky krajan Gregorios Laham sa ozval cez „Kirche in Not“ z Libanonu. Ako povedal: „Naďalej verím v úspech pokojných iniciatív zmierenia, ktoré majú mať najvyššiu prioritu.“
O tom, že by vojenský zásah priniesol mier, pochybuje aj nemecký prezident diela „Missio“ Klaus Krämer: „Tak sa zbrane neumlčia a utrpenie obyvateľstva bude pokračovať, priepasť medzi oboma stranami bude hlbšia a hlbšia. Čím dlhšie vojna trvá, tým je pravdepodobnejšie, že radikálne islamské sily v krajine získajú prevahu.“
Krämer poukázal na potrebu jasného politického postupu a vyzval nemeckú vládu, aby USA a Rusko priviedla k spoločnej politickej stratégii.
Taktiku hľadania dôkazov o údajných chemických útokov Assadovho režimu proti vlastnému ľudu, ktoré majú prispieť k ospravedlneniu vojenského zásahu, patriarcha Gregorios spochybňuje: „Kto môže teraz už vedieť, kto stojí za útokom chemickými zbraňami?“ Ďalej kritizoval politiku USA voči Sýrii: „Nemalo by sa v jeden deň obviniť vládu a na ďalší deň opozíciu. Tým sa len rozdúchava násilie a nenávisť.“
Povedal, že situácia kresťanov v krajine je tragická: 450 000 sýrskych kresťanov – takmer tretina všetkých kresťanov v krajine – je utečencov v rámci krajiny alebo ušli do zahraničia. Gregorios Laham poukázal aj na problémy v Damasku, doterajšieho útočiska kresťanov a iných utečencov zo severných oblastí.
Kardinál Marx: Násilie prináša nové problémy
Mníchovský arcibiskup, kardinál Reinhard Marx (na obr.) , v stredu pripomenul, že násilie nerieši nijaký problém, skôr sa tak pridávajú ďalšie. Už zásah Západu v Afganistane zostal v konečnom dôsledku bez následkov, „lepšie povedané, sú tu následky, ktoré sa neočakávali“. V Sýrii zúri občianska vojna, v ktorej „moslimovia napádajú moslimov“. Povedal, že doteraz nevidí, ako by sa tu mohla nájsť možnosť zmierenia oboch strán.
Kardinál Marx vyslovil aj obavy zo situácie tamojších kresťanov, ktorí opúšťajú krajinu. Žiadal ich prijatie v Európe. „To celé je veľká tragédia,“ ako vyhlásil. Povedal, že pred niekoľkými rokmi precestoval so študentami krajinu s jej nádhernými historickými miestami, ktoré sa teraz ostreľujú. „Je mi z toho naozaj do plaču.“
Dodal, že pochopiť Východ je ťažké. Už francúzsky prezident Charles de Gaulle (1890 až 1970) nedokázal kedysi odhadnúť situáciu na Blízkom Východe. Na tom sa podľa neho nič nezmenilo.
Európska únia „paralyzovaná“
Poľská europoslankyňa Róza, grófka von Thun a Hohenstein, opisuje Európsku úniu vzhľadom na situáciu na Blízkom Východe ako „paralyzovanú“. Povedala, že chýba spoločná bezpečnostná a obranná politika práve tak ako európska vláda, ktorá by mohla v takejto situácii hovoriť jedným hlasom.
Kardinál Marx a Róza von Thun sa takto vyjadrili na tlačovej konferencii k otvoreniu 17. medzinárodného kongresu „Renovabis“ vo Freisingu. Podujatie trvá do 30. augusta. –zg-
Európa zožne, čo zasiala!? Povstalci – teroristi zaútočia chemickými zbraňami aj v Európe
Sýria tvrdí že, chemické zbrane boli použité s pomocou Spojených štátov, Británie a Francúzska
Ilustračné foto – Americký republikánsky senátor John McCain (v strede) pózuje so sýrskymi povstalcami v Sýrii 27. mája 2013
Sýrsky námestník ministra zahraničných vecí Fajsal Makdád dnes vyhlásil, že Spojené štáty, Británia a Francúzsko pomohli “teroristom” použiť chemické zbrane v Sýrii a že tie isté skupiny ľudí ich čoskoro použijú proti Európe.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
http://www.hlavnespravy.sk/syria-tvrdi-ze-teroristi-zautocia-chemickymi-zbranami-aj-v-europe/135355/
Rusi vyslali do Stredomoria bojové lode, Briti stíhačky
Rusi oficiálne odmietli, že by vyslanie lodí súviselo s konfliktom v Sýrii. Hovoria o plánovanom striedaní.
MOSKVA, LONDÝN. Rusko vyslalo do východného Stredomoria dve bojové lode, informoval vo štvrtok jeho generálny štáb.
Podľa zdroja agentúry Interfax dorazí do oblasti v najbližších dňoch protiponorková fregata zo Severnej flotily a zo severného Atlantiku krížnik Moskva s raketovým systémom.
http://www.sme.sk/c/6916602/rusi-vyslali-do-stredomoria-bojove-lode-briti-stihacky.html
Úlohou Bezpečnostnej rady OSN je riešiť svetové konflikty, avšak USA môže obísť jej rozhodnutie
Ak by v najbližších dňoch došlo k vojenskej intervencii v Sýrii, možno predpokladať, že v prípade konsenzu v NATO Slovensko vyjadrí svoj politický súhlas a podporí svojich spojencov. Pre TASR to povedal bezpečnostný analytik Ivo Samson s tým, že bude dôležité, kto zásah uskutoční.
Závratná kariéra Iva Samsona: Od ŠtB až po riaditeľa Inštitútu Bezpečnosti a branných štúdií na Ministerstve obrany SR
Bol som rád, že chodil len za mnou
Patrí k najcitovanejším slovenským analytikom. Pracuje v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. České ministerstvo vnútra potvrdilo, že bol dva roky agentom ŠtB. Jeho zväzok bol pravdepodobne zničený. Na ŠtB sa ho doteraz nikto neopýtal. IVO SAMSON.
http://www.sme.sk/c/3315504/bol-som-rad-ze-chodil-len-za-mnou.html
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/3315504/bol-som-rad-ze-chodil-len-za-mnou.html#ixzz2dNfmEoSS
Potvrdené! Bezpečnostný analytik Ivo Samson má na ministerstve obrany nový kšeft. Šéfuje novozriadenému Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií. O tom, že sa tak stane, sa hovorilo už od novembra.
Samson na otázku, či vie povedať, kto by ho v tomto „boji“ mohol poraziť, iba s úsmevom odpovedá, že päťhviezdičkový generál by mohol zamiešať karty.
Samsonovi vďaka tejto funkcii patrí najvyšší tabuľkový plat. V kuloároch sa o jasnom výsledku hovorilo už od novembra.
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/analytik-ivo-samson-riadi-novy-institut-prihlasil-sam.html
zamestnanie: výskumný pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, SFPA
životopis: archivár, Vysoké učení technické, Brno
výskumník, Slovenská akadémia vied
pedagóg analytik, Slov. inštitút medzinárodných štúdií
výskumník, Univerzita Nemecko
pedagóg, Central European University, Budapešť
redaktor, dvojtýždenník Mosty
spolupracuje s : Inštitút pre verejné otázky, IVO
STV
komentátor televízie TA3 Dzurindovho exhovorcu Martina Lengyela, ktorá tiež úzko spolupracuje s IVO.
SFPA je do značnej miery financovaná z USA cez rôzne dolárové fondy a nadácie
IVO – Inštitút pre verejné otázky) – Vyjadruje sa k politickým otázkam a pózuje sa do úlohy zástupcu verejnosti, zakrývajúc tým svoje skutočné záujmy. Aké? – presadzovanie dielčích politických záujmov a vôle skupín, ktoré na Slovensku pôsobia.
Riaditeľom inštitútu je Grigorij Mesežnikov. Zrejme po vzore amerických kolegov sa označujú za „think -tank“. Cieľom IVO je vraj “ analyzovať spoločenské, politické, ekonomické, zahraničnopolitické, právne, kultúrne a ďalšie otázky verejného záujmu a zverejňovať zistené skutočnosti.“ Nijako sa netají snahou výrazne ovplyvňovať chod Slovenska – „generuje myšlienky schopné ovplyvniť proces prípravy a implementácie dôležitých spoločenských rozhodnutí.“
http://www.hojko.com/kto-za-koho-kope-media-a-politika-t91770-15.html
Podľa Iva Samsona máme my Slováci s týmto súhlasiť, ako sme všetci „súhlasili“ za Mikuláša Dzurindu v roku 1999 s náletmi USA na Srbsko