Milí priatelia, v piatok 13. júla 2012 sa začína pešia púť zástupného pokánia DEVÍN-BEOGRAD. Púť sa začína o 7,30 svätou omšou v kostole Svätého kríža v Devíne a požehnaním na cestu. V piatok večer je tiež možné zúčastniť sa aj svätej omše v Čunove, ktorá bude o 18.00 hodine.
Po nej bude spoločné posedenie spolu s miestnym kňazom ThDr. Mariánom Červeným, ktorý sa nedávno zúčastnil pešej púte v Rakúsku do Mariazellu. Ste srdečne pozvaní. Do Čunova chodí mestská autobusová doprava č. 91, spod mosta SNP o 18.00 a o 18.20 hod. a cesta trvá 30 minút.
Naspäť ide autobus z Čunova o 20.26, 20.46, 21.06 hod., príp. o 21.26 hod., alebo môžte na fare aj prespať, ale treba si doniesť so sebou spacák a karimatku.
Pokoj a dobro
Elena Lehocká
LAICKÁ INICIATÍVA pod záštiou združenia JAS
DEVÍN – BEOGRAD
Pešia púť zástupného pokánia za krivdy a vyhnanie učeníkov
sv. Cyrila a Metoda zo Slovenskej zeme v r. 886
13. júl – 3. august 2012
590 km za 22 dní
SLOVENSKO – MAĎARSKO – CHORVÁTSKO – SRBSKO
***********************************************************************
PROTEST PROTI KOMUNISTOM V ÚSTAVE PAMATI NÁRODA
12. júla 2012 medzi 9,00 a 12,00 hod vo štvrtok organizujeme pred budovou ministerstva dopravy, v ktorej sídli aj Ústav pamäti národa (ÚPN), nám. Slobody 6 (od električkovej trate)
Protest proti prijímaniu bývalých členov KSČ na ÚPN.
Reagujeme tak na prijatie bývalého funkcionára KSČ a pracovníka ÚML pri ÚV KSS Jána Bobáka na ÚPN predsedom správnej rady I. Petranským od 1. júla 2012, ktoré učinil v rozpore so Stanovami ÚPN.
Počas protestu môžete podpísať list Správnej rade ÚPN, v ktorom ju budeme žiadať, aby v rámci svojich personálnych kompetencií anulovala pracovnú zmluvu menovaného a zasadila sa za nepríjimanie takých pracovníkov na ÚPN, ktorých profil odporuje duchu zákona o pamäti národa.
Oceníme slovenské médiá, ak sa (znova) ujmú tejto témy. Záujem o ÚPN môže tiež napomôcť adekvátnemu priebehu volieb nových členov Správnej rady ÚPN na najbližšej schôdzi NR SR od 24.7.Za organizátorov
Patrik Dubovský (na obr.) , býv. pracovník ÚPN, člen komisie premiérky pre nový zákon o ÚPN.
Tibor Novotka, signatár Charty 77, člen Hnutia za občiansku slobodu (HOS) pred 89.
P R O T E S Tproti prijímaniu bývalých členov KSČ na ÚPN
Bratislava, 12. júla 2012, 9,00 – 12,00 hod, Nám. Slobody 6, pri tabuli ÚPN
Stanovisko organizátorov pre médiá
Od júla 2012 bol prijatý do zamestnania na ÚPN Ján Bobák, ktorý v minulosti pracoval na Ústave marxizmu – leninizmu ÚV KSS a neskôr ako podpredseda základnej organizácie KSČ v Matici slovenskej (MS).
Sme presvedčení, že tieto skutočnosti sú v príkrom rozpore s duchom zákona o pamäti národa, s elementárnym pojmom politickej bezúhonnosti pracovníkov ÚPN a s celkovým procesom vyrovnávania sa našej spoločnosti s jej tragickou totalitnou minulosťou.
Nedokážeme si predstaviť, aby bývalý člen či funkcionár KSČ (KSS) alebo vedecký pracovník Ústavu marxizmu – leninizmu ÚV KSS dokázal objektívne vyhodnocovať obdobie komunistických represálií a straty slobody, keď svojim členstvom a prácou pre KSČ tento režim podporoval alebo legitimizoval.
V januári 2012 dostali traja resp. siedmi zamestnanci ÚPN výpoveď pre nadbytočnosť a o päť mesiacov predseda správnej rady ústavu I. Petranskýprijíma tohto nového zamestnanca.
Žiadame Správnu radu ÚPN, aby v rámci svojich personálnych kompetencií sa zasadila o to, aby pracovný pomer J. Bobáka na ÚPN bol ukončený a najmä aby sa na ÚPN neprijímali bývalí členovia KSČ a iných represívnych orgánov komunistického režimu.
Žiadame Dozornú radu ÚPN (DR) aby pracovnú zmluvu J. Bobáka preskúmala z hľadiska stále neodstránenej kolízie medzi pracovno-právnymi kompetenciami predsedu Správnej rady ÚPN a Správnej rady ÚPN v zmysle Stanov ÚPN, ako nato DR ÚPN upozornila v minulosti.
Apelujeme na NR SR, aby prijala vládou schválený nový zákon o činnosti ÚPN alebo novelizovala terajší zákon o pamäti národa tak, aby okrem iného bola doň zakomponovaná morálna a politická bezúhonnosť pracovníkov Ústavu pamäti národa.
Patrik Dubovský, býv. pracovník ÚPN, člen komisie premiérky pre nový zákon o ÚPN,
Tibor Novotka, signatár Charty 77, člen Hnutia za občiansku slobodu pred r. 1989.