V Mali uniesli rehoľnú františkánsku sestru pôvodom z Kolumbie
Mali 8. februára – Z afrického Mali je hlásený únos rehoľnej sestry z Františkánskej kongregácie Nepoškvrnenej Panny Márie. Ako informovala misijná spravodajská agentúra Fides, sestru kolumbijského pôvodu odviedli neznámi ozbrojenci po prepade farského objektu v Karangasso (Koutiala) v utorok 7. februára vo večerných hodinách. Polícia zatiaľ bezvýsledne pátra po páchateľoch únosu, rovnako i miestni biskupi sa na mieste činu snažia dopátrať k informáciám. Podľa generálneho sekretára Biskupskej konferencie Mali o. Edmonda Dembeleho oblasť bola doteraz paradoxne považovaná za jednu z najbezpečnejších v krajine. -jb-
V divadelnej hre “proti extrémizmu” pre študentov umiestnili sochu Panny Márie pred hákový kríž.
Slovensko 9. februára 2017 (HSP/Foto: FB)
Na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky (GP SR) bol podaný podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Dôvodom je scéna z inscenácie Slovenského národného divadla Natálka, ktorú herci predviedli aj na Gymnáziu v Pezinku. V samotnej inscenácii je na tabuli nakreslený hákový kríž, ktorý je prekrytý sochou Nepoškvrnenej Panny Márie.
Podnet na GP SR podal Igor Cagáň, ku ktorému sa pridal bývalý kandidát na ombudsmana a predseda Aliancie za nedeľu Anton Čulen. Podľa informácií webu SND je inscenácia Natálka príbehom o živom a temperamentnom dievčatku. Avšak štyria mladíci sa rozhodli, že do domu, v ktorom býva rómska rodina, hodia Molotovov kokteil. Následky ničivého požiaru poznačili celú rodinu. Nielen fyzicky, ale najmä psychicky. K uvedenému činu došlo v roku 2009 v Českej republike.
*********************************************************************
Boričky – zjavenie Kráľovnej pomoci, 5. februára 2017
Odpovedá Valerij V. Pjakin (31. januára 2017)
SVÄTÍ VARUJÚ PRED ISLAMOM. ROZŠÍRME ICH SVEDECTVÁ KŇAZOM A POLITIKOM
http://www.zakrestanske.sk/islam
Česká Nezávislá TV (8. februára 2017)
VEC: Podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 ods. 1, písm. b) Zákona č. 300/2005 Z. z. – Trestného zákona (ďalej len „TZ“) inscenáciou predstavenia „Natálka“
Podanie Trestného oznámenia vo veci hanobenia rasy, náboženstva a presvedčenia
********************************************************
Embassy RF press service press@rusemb.sk
Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike
Krymskí Tatári požadujú OSN o uznaní polostrova časťou Ruska
Krymské Tatárske spoločenské združenie „Qırım Birligi“ požiadalo OSN uznať, že začlenenie polostrova do Ruska bolo v súlade s príslušnými zásadami medzinárodného práva a dosiahnuť zrušenie protiruských sankcií uvalených Západom.
Ako oznamuje TASS v stredu 8. februára, hovorí sa to vo výzve k celosvetovej organizácii.
Dokument je pripojený k listu, ktorý stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vitalij Čurkin doručil predsedovi 71. zasadnutia Valného zhromaždenia Peterovi Thomsonovi.
Vo výzve „Qırım Birligi“ sa najmä poukazuje, že na Ukrajine „počas všetkých uplynulých rokov nezávislosti nebol prijatý žiadny zákon zameraný na obnovenie politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv krymsko-tatárskeho národa, čo podnecovalo príslušné orgány k prejavom svojvôle a násilia voči navráteným Krymským Tatárom, opovrhovanie ich právom na politický, duchovný a sociálne-ekonomický rozvoj“.
Spoločenské združenie podotýka skutočnosť, že medzinárodné právo „nestanovuje žiadne prohibitívne predpisy vzťahujúce sa na secesiu“, a poukazuje na neprípustnosť substitúcie tohto pojmu.
V tejto súvislosti zástupcovia krymsko-tatárskeho združenia požiadali Valné zhromaždenie OSN „uznať, že vyhlásenie nezávislosti (secesie) republiky Krym a dobrovoľné pripojenie k Ruskej federácie nie je v rozpore s normami medzinárodného práva“ a taktiež „odsúdiť pokračujúcu politiku hospodárskeho, obchodného a finančného embarga uvaleného voči Ruskej federácii, Republike Krym a mestu Sevastopoľ“.
Na konci decembra 2016 národnostné komunity Krymu apelovali na OSN s výzvou vyšetrenia energetickej blokády polostrova.
Krym a Sevastopoľ sa stali súčasťou Ruska v marci 2014 po referende, v ktorom za pripojenie k Ruskej federácii hlasovala prevažná väčšina účastníkov plebiscitu. V Moskve podotýkajú, že postup bol vykonaný v súlade so zásadami medzinárodného práva, avšak Kyjev odmietol uznať výsledky volieb. Ruské úrady opakovane zdôrazňovali, že otázka o patričnosti polostrova je uzavretá.
https://news.mail.ru/politics/28709851/?from=newsapp
Správy z Katolíckeho sveta
Nemecko: Nijaké potraty – vyhodia šéflekára?
Mníchov, 9.2.2017 (kath.net) 020 189 – Rozruch okolo Kliniky Dannenberg v Dolnom Sasku, kde šéflekár už nechce robiť nijaké potraty, pokračuje. Ako kath.net informoval, kompetentný koncern Capio by však chcel mať túto ponuku smrti naďalej v programe. Kompromisnú ponuku vedenia Kliniky Labe-Jeetzel gynekológ šéflekár MUDr. Thomas Börner striktne odmietol:
„Nebudem súhlasiť s návrhom, aby potraty v mojom oddelení robili iní lekári, či spolupracujúci odborní lekári. Musím stáť za svojím názorom a v prípade potreby niesť následky,“ vyhlásil MUDr. Börner pre „epd“.
Konflikt by sa však teraz mohol vyostriť. Riaditeľ materského koncernu kliniky, Martin Reitz, podľa rozhlasu Deutschlandfunk hrozí šéflekárovi, že ak neustúpi, budú sa musieť rozísť. Koncern Capio so sídlom v nemeckej Fulde sa oháňa „svetonázorovo neutrálnym a nadkonfesionálnym“ charakterom svojich nemocníc.
„Potrat nie liečba na uzdravenie“
Dannenberg, 9.2.2017 (kath.net) 020 190 – Šéflekár kliniky v saskom Dannenbergu oznámil, že z výhrady vo svedomí už nebude robiť nijaké potraty. Kliniky koncernu Capio ustúpili, bližšie dôvody nie sú známe. Nápadný bol však silný a prevažne jednostranný záujem médií. Kliniky koncernu Capio oznámili, že budú naďalej vykonávať potraty. Šéflekár kliniky MUDr. Thomas Börner zrejme kliniku opustí. Podľa portálu „evangelisch.de“, MUDr. Börner ohlásil, že nepristúpi ani na to, aby potraty v jeho oddelení vykonávali iní lekári. Medzitým už na postoj lekára reagovali prvé organizácie na ochranu života.
ALfA: Potrat nie je liečbou na uzdravenie
„Každý človek v Nemecku má právo určité výkony z dôvodu výhrady vo svedomí odmietnuť. Toto právo je zvlášť dôležité, ak ide, ako v tomto prípade, o život. Lekári, ktorí sa v súvislosti s potratom a eutanáziou odvolávajú na toto základné právo, musia byť preto v zmysle nášho demokratického poriadku chránení a rešpektovaní.“ Konštatovala to Alexandra Linderová, nemecká predsedníčka Akcie za právo na život pre všetkých (ALfA).
„Nemocnice a v nich pracujúci ľudia majú za úlohu choroby liečiť a utrpenie zmierňovať. Tehotenstvo nie je nijaká choroba a potrat nie je výkon na uzdravenie, či zlepšenie zdravia. Preto je požiadavka musieť prijať potrat ako normálnu zdravotnú starostlivosť od základu nesprávna.“
Pritom nejde o tzv. „dávno prekonanú diskusiu“, ako sa to verejne vyjadrilo, ale „o nezmenený trvalý stav veci, že pri potrate umiera nevinný človek“. „A ide tu o spoločenskú kapituláciu: Spoločnosť, ktorá je toho názoru, že zabíjanie svojho dorastu môže byť nejakým spôsobom pomocou alebo riešením, je nehumánna.“ …
Kresťanskí demokrati za život (CDL):